Go Birds!
Barkley for MVP
FLY EAGLES FLY
Sundays are for the BIRDS
FINAL JEOPARDY!
100

In a drawing, there are three circles, four stars, and three triangles. What is the ratio of stars to the total number of shapes.

What is 2/5 or 4/10

100

George read 126 pages of a book in 18 minutes. How many pages did he read in 1 minute?

7 pages per minute

100

5 shovels of sand are mixed with 4 shovels of gravel to make cement. What is the number of shovels of gravel needed for 45 shovels of sand.

What is 36?

100

Christina biked 45 miles in 6 hours. If she biked at a constant speed, how many miles did she ride in one hour?

7.5 mi/hr

100

Create the ratio table that matches the graph. Then include 3 other ratios that could fall on this graph. (Mrs. Wood will show it)

1:3

2:6

4:12

6:18

8:24

200
Are these equivalent? EXPLAIN. 


8:6

and 

38: 30

No, because they do not simplify to the same ratio. (or other acceptable answer).

200
The science materials cost $65.70 to do the experiment. If 9 students participated in the experiment, what was the unit cost per student?
$7.30
200

Ari can walk 3 miles in 50 min. Max can walk 7 miles in 135 minutes. Who walks at a faster rate? 

Max walk at a faster rate. 
200

Ricky made $550 in 3 weeks. 


Marco made $915 in 5 weeks. 

How much did they EACH earn per week? Who earned more? 

 R=$183.33/week

M=$183/week

Ricky made more. 

300

The recipe calls for 2 eggs for every 8 cups of flour. How many eggs are needed with 40 cups of flour?

10 eggs

300

Model toys at Marc's toy store cost $69.95 for 5 models. What is the unit rate for each model toy?

$13.99 per model toy

300

The ratio of boys to girls in a class is 5:4. If there are 27 total kids in the class, how many are boys and girls? 


15 boys and 12 girls. 

300
Apples sell 4 for $2.40. How much do 6 apples cost?
$3.60
400
There are 40 rabbits in a cage. The ratio of white rabbits to grey rabbits is 3:7. How many white rabbits are in the cage?
12 white rabbits
400

Fill in the missing numbers in the ratio table: 

Taxis to buses: 

6:5

?:15

36:?

18 and 30

400

3 buses can carry 135 people. What is the number of people that can be carried by 5 buses.

225 people

400

Rose spent $2.30 for 25 pieces of gum. Joe spent $1.50 for 14 pieces of gum. Who got the better deal and why?

Rose got the better deal. She got one piece for $0.09 and Joe spent $0.11 for one piece.

500
There are 75 mice in a cage. The ratio of pink mice to black mice is 2:3. How many black mice are in the cage?
45 mice
500

Fill in the missing values of the ratio table

8    12    ?


6    ?      15

   20 and 9

500

Ivy's Fresh Eggs transports its eggs in crates. It takes 3 trucks to carry 51 crates. What is the number of crates that 11 trucks can carry.

187 crates

500

Larry can type 225 words in 3 minutes. How many words can he type in 10 minutes?

750 words