Comparing Rates
Unit Rate
Solving Ratios
Converting Measurements
About the Teachers
100

Store A sold 12 jeans for $108.

Store B sold 8 jeans for $96.

Which store sells one pair of jeans for cheaper?

Store A

100

George read 126 pages of a book in 18 minutes. How many pages did he read in 1 minute?

7 pages per minute

100

5 shovels of sand are mixed with 4 shovels of gravel to make cement. What is the number of shovels of gravel needed for 45 shovels of sand.

What is 36?

100

Convert: 

5 pounds to ounces

80 ounces

100

How many kids does Mrs. Plummer have? 

1

200

Sydney took 16 minutes to run 2 miles. 

Waylon took 25 minutes to run 5 miles. 

Who is running faster?

Waylon

200

The science materials cost $65.70 to do the experiment. If 9 students participated in the experiment, what was the unit cost per student?

$7.30

200

Ari can walk 2 miles in 40 min. What is the amount of time it will take him to walk 4 miles.

What is 80 min.?

200

Convert:

9 feet to yards

3 yards

200

What other classes does Mrs. Plummer teach? 

7 and 8 math 

300

While playing softball, Millie's heart beat 80 times in 40 seconds. 

While running, her heart beat 90 times in 30 seconds. 

Which activity made her heart beat faster?

running

300

The toys cost $69.95 for 5 models. What is the unit rate for each model toy?

$13.99 per model toy

300

Paul used 6 black tiles and 12 white tiles for a pattern. If Paul used 60 white tiles, how many black tiles did he use?

30 black tiles

300

Convert:

4 gallon to quarts

16 quarts

300

What sport did Ms. Moffa Coach?

Volleyball

400

Dae and Eric are working together on a paper. Dae typed 333 words in 9 minutes, and Eric typed 252 words in 6 minutes. How many more words per minute did Eric type?

5 Words

400

A factory can produce mousetraps at a rate of 1500 traps in 3 hours. What is the unit rate per hour?

500 traps per hour

400

A classroom has cats and dogs in the ratio 2:5.
If there are 21 animals total, how many are cats?

400

Convert:

16 cups to quarts

4 quarts

400

What pet does Ms. Moffa have?

Cat

500

Jenna can buy 5 golf balls at Golf Central for

$9.20 or 4 golf balls at Strictly Golf for $7.60.

Jenna wants to buy 20 golf balls. How much

will she save if she buys the golf balls from

Golf Central?

1.20

500

Hillary earned $45 babysitting. If she babysat for 6 hours, what was her rate per hour?

$7.50 per hour

500

A store is selling packages of 20 granola bars and 8 fruit bars in a sale. The store manager wants to make a larger package in the same ratio. If the larger package has 18 fruit bars, how many granola bars are included?

45 Granola
500

Convert:

.2 miles to inches 

12,672

500

Where did Mrs. Plummer go to school?

Eastern