Store A sold 12 jeans for $108.
Store B sold 8 jeans for $96.
Which store sells one pair of jeans for cheaper?
Store A
George read 126 pages of a book in 18 minutes. How many pages did he read in 1 minute?
7 pages per minute
5 shovels of sand are mixed with 4 shovels of gravel to make cement. What is the number of shovels of gravel needed for 45 shovels of sand.
What is 36?
Convert:
5 pounds to ounces
80 ounces
How many kids does Mrs. Plummer have?
1
Sydney took 16 minutes to run 2 miles.
Waylon took 25 minutes to run 5 miles.
Who is running faster?
Waylon
The science materials cost $65.70 to do the experiment. If 9 students participated in the experiment, what was the unit cost per student?
$7.30
Ari can walk 2 miles in 40 min. What is the amount of time it will take him to walk 4 miles.
What is 80 min.?
Convert:
9 feet to yards
3 yards
What other classes does Mrs. Plummer teach?
7 and 8 math
While playing softball, Millie's heart beat 80 times in 40 seconds.
While running, her heart beat 90 times in 30 seconds.
Which activity made her heart beat faster?
running
The toys cost $69.95 for 5 models. What is the unit rate for each model toy?
$13.99 per model toy
Paul used 6 black tiles and 12 white tiles for a pattern. If Paul used 60 white tiles, how many black tiles did he use?
30 black tiles
Convert:
4 gallon to quarts
16 quarts
What sport did Ms. Moffa Coach?
Volleyball
Dae and Eric are working together on a paper. Dae typed 333 words in 9 minutes, and Eric typed 252 words in 6 minutes. How many more words per minute did Eric type?
5 Words
A factory can produce mousetraps at a rate of 1500 traps in 3 hours. What is the unit rate per hour?
500 traps per hour
A classroom has cats and dogs in the ratio 2:5.
If there are 21 animals total, how many are cats?
6
Convert:
16 cups to quarts
4 quarts
What pet does Ms. Moffa have?
Cat
Jenna can buy 5 golf balls at Golf Central for
$9.20 or 4 golf balls at Strictly Golf for $7.60.
Jenna wants to buy 20 golf balls. How much
will she save if she buys the golf balls from
Golf Central?
1.20
Hillary earned $45 babysitting. If she babysat for 6 hours, what was her rate per hour?
$7.50 per hour
A store is selling packages of 20 granola bars and 8 fruit bars in a sale. The store manager wants to make a larger package in the same ratio. If the larger package has 18 fruit bars, how many granola bars are included?
Convert:
.2 miles to inches
12,672
Where did Mrs. Plummer go to school?
Eastern