What are the three ways to write a ratio?
a:b a/b a to b
George read 12 pages of a book in 6 minutes. How many pages did he read in 1 minute?
2 pages per minute
I listened to 9 songs in 36 minutes. How many songs would I have listened to in 8 minutes?
2 songs
Draw the line direction (vertical or horizontal) that represents the X-axis on the coordinate plane.
<------------------>
Horizontal
Does the order a ratio is written matter?
Yes, each number represents something specific
The science materials cost $65 to do the experiment. If 5 students participated in the experiment, what was the unit cost per student?
$13 per student
Ari can walk 2 miles in 40 min. What is the amount of time it will take him to walk 4 miles?
80 minutes
Draw the line (vertical or horizontal) that represents the Y-axis on the coordinate plane.
6:11
The toys cost $100 for 5 models. What is the unit rate for each model toy?
$20 per toy
A car travels 60 miles in 1.5 hours. How far will it travel in 4 hours?
160 miles
Which quadrant would the point (3, 6) be found in?
Q1
The recipe calls for 2 eggs for every 8 cups of flour. How many eggs are needed with 40 cups of flour?
10 eggs
A factory can produce mousetraps at a rate of 1500 traps in 3 hours. What is the unit rate per hour?
500 traps per hour
Sam reads 10 pages in 20 minutes. How many pages will Sam read in 40 minutes?
20 pages
Which quadrant would the point (-2, -5) be found in?
Q3
What is the ratio of boys:girls in this room right now? (Yes, adults count)
depends
Hillary earned $45 babysitting. If she babysat for 6 hours, what was her rate per hour?
$7.50 per hour
A bike rider travels 15 miles in 1 hour. How many miles will the rider travel in 2.5 hours?
37.5 miles
The Origin
(0,0)