Trivia
Unit Rate
Rates
Random Rates
100

 Name the school that Harry Potter attended?

Hogwarts

100
George read 126 pages of a book in 18 minutes. How many pages did he read in 1 minute?
7 pages per minute
100
5 shovels of sand are mixed with 4 shovels of gravel to make cement. What is the number of shovels of gravel needed for 45 shovels of sand.
What is 36?
100
Christina biked 36 miles in 6 hours. If she biked at a constant speed, how many miles did she ride in one hour?
6 mi/hr
200

 In Jungle Book what kind of animal is Baloo?

A bear

200
The science materials cost $65.70 to do the experiment. If 9 students participated in the experiment, what was the unit cost per student?
$7.30
200
Ari can walk 2 miles in 40 min. What is the amount of time it will take him to walk 4 miles.
What is 80 min.?
200

Ricky made $600 in 1 week and 3 days. Find his profit per day.

$60

300

What galaxy is Earth located in?

The Milky Way

300
The toys cost $69.95 for 5 models. What is the unit rate for each model toy?
$13.99 per model toy
300

Harry completed 105 multiplication problems in 3 minutes. Lenny finished 242 multiplication problems in 11 minutes. Who is better at multiplication?

Harry

300
Apples sell 4 for $2.40. How much do 6 apples cost?
$3.60
400

Name all the seven dwarfs from the fairy tale ‘Snow White

Sleepy, Sneezy, Happy, Grumpy, Doc, Dopey and Bashful.

400
A factory can produce mousetraps at a rate of 1500 traps in 3 hours. What is the unit rate per hour?
500 traps per hour
400

30 buses can carry 1500 people. What is the number of people that can be carried by 5 buses.

250 people

400

Rose spent $2.00 for 20 pieces of gum. Joe spent $1.50 for 10 pieces of gum. Who got the better deal and why?

Rose got the better deal. She got one piece for $0.10 and Joe spent $0.15 for one piece.

500

The Statue of Liberty was gifted to the United States by which country?

France

500
Hillary earned $45 babysitting. If she babysat for 6 hours, what was her rate per hour?
$7.50 per hour
500

Ivy's Fresh Eggs transports its eggs in crates. It takes 2 trucks to carry 80 crates. What is the number of crates that 8 trucks can carry.

320 crates

500

Larry can type 225 words in 3 minutes. How many words can he type in 10 minutes?

750 words