6th Grade Math Review 1
6th Grade Math Review 2
6th Grade Math Review 3
6th Grade Math Review 4
6th Grade Math Review 5
6th Grade Math Review 6
100

Write nineteen and eighty-two hundredths in standard form. (just the words in numbers) 

 19.82

100

round to the hundredths place; 

225.477

225.48

100

Find the value of 

4.607 + 3.4

8.007

100

What place value is 7 in number 179.864

tens

100

The place value position of 5 in 123.645  

(must be spelled correctly) 

thousandths

100

Change the improper fraction to a mixed fraction 

23/6

3 and 5/6

3  5/6

200

6.198 X 5

30.99

200

Divide

21.30 ÷ 3

7.1

200

10 x 3.67 

 36.7

200

Add: 5.67+2.34

8.01

200

Find the value of 

7.9 – 4.375

3.525

200

18 x 450

8,100

300

order from least to greatest: 6.010; 6.100; 6.001

 6.001; 6.010; 6.100

300

What are three ways to write a ratio of 3 red marbles to 3 blue marbles 

 3/2   

3 to 2

3:2

300

Subtract: 80.0-39.6

40.4

300

Find the unit rate for 

12 days for 2 jobs

6 days per job


300

Simplify 32/100 into lowest terms

8/25

300

What is 6/100 in decimal form? 

0.06

400

323x13

4,199

400

34 Divided by 6 

5.666666666666

5.6 repeating 6

400

Multiply the fractions 6/8 and 4/5

3/5

400

If 1 foot = 12 inches and Jasmine is 4 feet 3 inches tall, how tall is she in inches?

51 inches

400

Divide 

3.84 ÷ 0.15

25.6

400

Simplify using order of operations (PEMDAS)

75 - 22 x 3

9

500

What is 60% of 45

27

500

Sally had 25 red toys that weighed 5 pounds each, and 45 yellow toys that weighed 8 pounds each. How much did all of her toys weigh together?

485 pounds

500

George went to visit his family in California. While there, he bought a book for $24.00. The city where he bought the book had an 8% sales tax. Find the total amount he paid for the book, including the sales tax.

$25.92

500

Patrick went to the store to buy a seedless watermelon. It was on sale for $0.88 for every 4 pounds. He bought an 11 pound watermelon. How much did Patrick pay for the watermelon?

$2.42 for an 11 pound watermelon

500

Ivan needs new highlighters. He can buy a package of 6 highlighters for $7.50 or a package of 4 highlighters for $6.00. Which package of highlighters has the best price per highlighter? (Need the work to PROVE)

package of 6 highlighters for $7.50 ($1.25 each) 

500

Liam is making dinner rolls for a family gathering. He used 12 cups of flour to make 4 batches. How many cups of flour are needed for 7 batches of rolls?

21 cups of flour