11.3 ÷ 2
12 ÷ 2 = 6
Estimate the product
3.9 x 1.1
4 x 1 = 4
Find the product
3.5 x 4
14
Find the product
31.4 x 3
94.2
Mrs. Knight has to feed the third grade class pet. If she needs to eat 24 oz of food but only ate 0.8 of it. How Much food did the class pet eat?
19.2 oz
34.55 ÷ 6
30 ÷ 6 = 5
Estimate the product
4.93 x 3.1
5 x 3 = 15
Find the product
5.2 x 6
31.2
Find the product
41.42 x 2
82.82
Drake is at a baseball game with his friends. His favorite picture threw 5 pitches. However, he was successful 0.3 of his attempts. How many of his pitches were a success?
1.5 pitches
47.9 ÷ 9 =
45 ÷ 9 = 5
Estimate the product
158.7 x 2.8
200 x 3 = 600
or 160 x 3 = 480
or 159 x 3 = 477
Find the product
4.5 x 8
36
9.52 x 7
66.64
Quinton buys 5 packs of markers and each pack cost $1.45. How much does he spend in total?
Quinton spends $7.25
86.45 ÷ 8 =
88 ÷ 8 = 11
Estimate the following
89.5 x 91.2
90 x 90 = 8,100
Find the product
7.6 x 7
53.2
Find the product
87.65 x 8
701.20
A farmer is building a fence around four equal sections of his field. Each section requires 25.4 feet of fencing. How many feet of fencing does he need in total?
The farmer needs 101.6 feet of fencing in total.
122.32 ÷ 6 =
120 ÷ 6 = 20
Estimate the following product
2.7 x 3.7 x 1.8 x 3.1
3 x 4 x 2 x 3 =72
Find the product 9.7 x 9
87.3
Find the product
9.999 x 9
89.991
A bakery sells cookies in small packs. Each pack weighs 0.432 pounds. If a customer buys 8 packs, what is the total weight of the cookies?
The total weight of the cookies is 3.456 pounds.