What is the area of a rectangle with a width of 2 1/2 and a height if 4?
10 units squared
Solve for a
13 + a = 84.6
71.6
What are three ways to write a ratio of 3 red marbles to 3 blue marbles
3/2
3 to 2
3:2
Find the value of
4.607 + 3.4
8.007
add the following fractions:
4 3/5 plus 2 9/10
7 1/2
What is 6% in decimal form?
0.06
What is the area of a triangle with a base of 12 and a height of 15?
90 units squared
Solve for n.
7n=59.5
n=8.5
Liam is making dinner rolls for a family gathering. He used 12 cups of flour to make 4 batches. How many cups of flour are needed for 7 batches of rolls?
21 cups of flour
Find the value of
7.9 – 4.375
3.525
Subtract the following fractions:
10 3/4 minus 3 7/8
6 7/8
Write the following as an equation 36% of x is 82.
0.36x=82
How many faces does a cube have?
8 faces
Use the distributive property to write an equivalent expression.
4(x+12)
4x + 48
Find the unit rate:
George bought 25 tickets for $71.25, how much did she pay per ticket?
$2.85 per ticket
15 x 3.67
55.05
3 8/15
53/15
What is 30% of 80?
24
How many vertices does a square pyramid have?
5 vertices
Order these numbers from least to greatest.
-5, -1.2, 3, -1.6, 2.5, 6, -0.5
-5, -1.6, -1.2, -0.5, 2.5, 3, 6
If 1 foot = 12 inches and Jasmine is 4 feet 3 inches tall, how tall is she in inches?
51 inches
Patrick went to the store to buy a seedless watermelon. It was on sale for $0.88 for every 4 pounds. He bought an 11 pound watermelon. How much did Patrick pay for the watermelon?
$2.42 for an 11 pound watermelon
Multiply the fractions 1 6/8 and 2 4/5. Simplify.
4 9/10
Solve for x. 32% of x is 8
25
What is the surface area of a rectangular prism with a length of 10, a width of 4 and a height of 2?
136 units squared
Write an inequality to represent the following situation.
At the amusement park, the whirly gig requires its riders to be at least 50 inches tall.
x is greater than 50 and x=50
Ivan needs new highlighters. He can buy a package of 6 highlighters for $7.50 or a package of 4 highlighters for $6.00. Which package of highlighters has the best price per highlighter? (Need the work to PROVE)
package of 6 highlighters for $7.50 ($1.25 each)
Divide
3.84 ÷ 0.15
25.6
Divide the following fractions:
1 1/24 divided by 5/6
1 1/4
9 of the students in a History class passed a History test. If these students are 60% of all the students in the class, how many students are in this History class?
15 students