What does a thermometer measure?
Temperature
This is the unit price for 4 lbs of oranges costing $4.80.
$1.20 per pound
2.1 ÷ 3 ?
.7
A(n) _________________ is an unknown part of an equation, represented by a letter.
variable
What fruit does raisins come from?
grapes
What sort of animal is Squidward, in SpongeBob Square Pants?
Answer: An octopus.
Fun Fact: He has six legs because that was easier to draw than eight.
What is the unit price for 2 lbs of peaches costing $2.60?
1.30 per pound
.56 ÷ 8 ?
0.07
Each group of variables and numbers, separated by addition and subtraction signs, is called a(n) _____________ of the equation.
In Sesame Street, who lives in the trash can?
Oscar the Grouch
What are Google Chrome, Safari, Internet Explorer, and Firefox?
Web browsers
This is the unit price for 2 lbs of turkey costing $6.98.?
$3.49 per pound
49 ÷ .7 ?
70
Two expressions set equal to each other creates a(n) _______________.
equation
Name the four Teenage Mutant Ninja Turtles.
Donatello, Leonardo, Raphael and Michelangelo.
In Minecraft, what are the smallest mobs in the game?
Answer: Endermites.
Fun Fact: Endermites only have a lifespan of two minutes.
This is the unit price for 2.5 lbs of ketchup costing $5.00.
$2.50 per pound
64.5 ÷ 3
21.5
A(n) ________________ is a combination of numbers, variables, and symbols that illustrate a mathematical relationship
expression
What famous ship sank in 1912?
The Titanic
Which bones are babies born without?
kneecaps (Fun Fact: When you’re born, your kneecap is cartilage. It doesn’t finish turning to bone until you are 4 years old.)
This is the unit price for 3.5 lbs of hot dogs costing $9.99.
$2.85 per pound
Fill in the blank. 16.9 ÷ ______ = 13
1.3
The answer to a subtraction problem is the ______________.
difference
What is meteorology the study of?