Operations with Decimals
Dividing Fractions
Dividing Mixed Numbers
Ratios
Unit Rate
100

What is the sum of 10.4 and 18.34

What is 28.74

100

2/3 divided by 2.

SIMPLIFIED

1/3

100

2 1/2 divided by 1/2

5

100

We paid $40 for 8 hamburgers, how much were 16 hamburgers?

$80

100

96 customers in 3 days, what is the unit rate?

32

200

4.87 X 1.6

What is 7.792

200

8 divided by 1/2

What is 16

200

3 4/5 divided by 2/3

What is 5 7/10

200

Oliver mowed 3 lawns for $48.  How many lawns did he mow to earn $144?

9

200

10 CDs with 90 songs, what is the rate per CDs?

What is a 9 songs?

300

2,480 divided by 40

What is 62

300

4/7 divided by 2/3

SIMPLIFIED

6/7

300

A bowl has 4 2/4 pounds of mix.  Ms. Jones gives each member of her cooking class 4/8 pound of mix, which empties the bowl.  How many people are in Ms. Jones class?

9

300

63: ____ = 7:2

18

300

An ice company charges $3.40 for 4 bags of ice.  How much would a bag of ice cost?

$0.85

400

What is the value of the expression 250.8 divided by .50?

What is 501.6

400

Reagan has 2 3/4 yards of ribbon. Each bow needs 3/8 yards of ribbon. How many ribbons can she make?

What is 7 1/3

400

A wire is 5 1/5 feet long is being cut into smaller pieces of wire, each 9/10 feet long. What is the maximum number of smaller pieces of wire that can be cut from the original piece of wire?

What is 5

400

___ : 4 = 30 : 24

5

400

A video game store was getting rid of old games, selling time 3 for $43.26. How much is 1 video game?

$14.42

500

Jason has $58.47 on his credit card and $26.30 in cash. 

How much more money is on Jason's credit card than in cash?

What is $32.17

500

Make a model to show the division problem


2 divided by3/5

What is... Show your model and I will check

500

Hayley has 7/9 pounds of skittles. She is going to divide the skittles by color, into 5 containers. How many pounds of skittles will each container have?

What is 7/45

500
____ : 18 = 7 : 14

What is 9

500

At a grocery store you want to buy a box of Lucky Charms cereal.  The family size box is $4.29 for 24 ounces and the regular size box is $2.99 for 10 ounces.  Which cereal is the better buy?

Family size box