What is the sum of 10.4 and 18.34
What is 28.74
2/3 divided by 2.
SIMPLIFIED
1/3
2 1/2 divided by 1/2
5
We paid $40 for 8 hamburgers, how much were 16 hamburgers?
$80
96 customers in 3 days, what is the unit rate?
32
4.87 X 1.6
What is 7.792
8 divided by 1/2
What is 16
3 4/5 divided by 2/3
What is 5 7/10
Oliver mowed 3 lawns for $48. How many lawns did he mow to earn $144?
9
10 CDs with 90 songs, what is the rate per CDs?
What is a 9 songs?
2,480 divided by 40
What is 62
4/7 divided by 2/3
SIMPLIFIED
6/7
A bowl has 4 2/4 pounds of mix. Ms. Jones gives each member of her cooking class 4/8 pound of mix, which empties the bowl. How many people are in Ms. Jones class?
9
63: ____ = 7:2
18
An ice company charges $3.40 for 4 bags of ice. How much would a bag of ice cost?
$0.85
What is the value of the expression 250.8 divided by .50?
What is 501.6
Reagan has 2 3/4 yards of ribbon. Each bow needs 3/8 yards of ribbon. How many ribbons can she make?
What is 7 1/3
A wire is 5 1/5 feet long is being cut into smaller pieces of wire, each 9/10 feet long. What is the maximum number of smaller pieces of wire that can be cut from the original piece of wire?
What is 5
___ : 4 = 30 : 24
5
A video game store was getting rid of old games, selling time 3 for $43.26. How much is 1 video game?
$14.42
Jason has $58.47 on his credit card and $26.30 in cash.
How much more money is on Jason's credit card than in cash?
What is $32.17
Make a model to show the division problem
2 divided by3/5
What is... Show your model and I will check
Hayley has 7/9 pounds of skittles. She is going to divide the skittles by color, into 5 containers. How many pounds of skittles will each container have?
What is 7/45
What is 9
At a grocery store you want to buy a box of Lucky Charms cereal. The family size box is $4.29 for 24 ounces and the regular size box is $2.99 for 10 ounces. Which cereal is the better buy?
Family size box