Mrs. Smith bought 3 yards of ribbon for $1.50. How much would 5 yards of the same ribbon cost?
$2.50
Carla’s mom put 20% of her paycheck in the bank. If Carla’s mom put $90 in the bank, how much was her paycheck?
$450
Jack bought 4 bagels for $3.00. How many bagels can he buy for $4.50?
6
Daniel got 18 of the 20 questions correct on his Spanish test. What percent did he earn?
90%
Which is traveling faster: Traveling 300 miles in 5 hours or traveling 250 miles in 4 hours?
300 miles in 5 hours unit rate is 60 miles per hour 250 miles in 4 hours unit rate is 62.5 miles per hour So, 250 miles in 4 hours is the faster rate (62.5 miles per hour)
A tree grows at a constant rate of 3 feet per year. What is the amount of growth of the tree in 5 years?
A tree will grow 15 feet in 5 years
150 students at York Middle School took part in the school clean up. This is 30% of the school's total students. How many students go to York Middle School?
500 students
Bars of soap come in packages of 6 and in packages of 20. The 6-bar pack costs $7.86, and the 20-bar pack costs $25.00. Determine which one is the better deal and calculate the price per bar.
6 bar pack is $1.31 per bar 20 bar pack is $1.25 per bar So, the 20 bar pack is the better deal at $1.25 per bar
A jet plane flew 1.200 miles in 3 hours. At that rate, how far will it travel in 2 hours?
800 miles
A school will have a fall festival if at least 40% of the 500 students plan to attend. How many students must agree to attend in order for the school to have the festival?
200 students
A sixth grade class went on a field trip. There were 96 students on 4 buses. How many students would be on one bus?
There are 24 students on 1 bus
A small plane flew 240 miles in 2 hours. At that rate, how long will it take to travel 600 miles?
5 hours
Antonio has read 147 pages of a book. He has completed 70% of the book. How many more pages does he need to read to finish the book?
63 pages