= RRRR-Ratios!
(Unit) Rate Your Teacher!
The (Unit) Price is Right!
That's soooo proportional!
I need more vocab!
RANDOM
100

This is the ratio 5 out of 10 horses in simplest form.

What is 1:2?

100

This is the unit rate for driving 132 miles in 2 hours.

What is 61 mph?

100

This is the unit price for 4 lbs of oranges costing $4.80.

What is $1.20 per pound?

100

If 5 apples cost $2, this is how much would 25 apples cost.

What is $10?

100

This is the method we use to determine if two ratios form a proportion.

What is cross-products?

(also accepted: butterfly method, cross multiply)

100

When visiting New York City, Mr. V bought 12 giant pizza slices for for $48.00 to share with his friends. 

A) What is the unit rate per slice of pizza that Mr. V paid?

B) At this rate, how much would 7 slices of pizza cost?

A) $4 per slice

B) $28 for 7 slices

200

This is the ratio 4 out of 32 in simplest form.

What is 1:8?

200

This is the unit rate for running 100 m in 10 seconds.

What is 10 meters/sec?

200

This is the unit price for 2 lbs of grapes costing $1.99.

What is $1.00 per pound?

200

If 3 pencils cost $1, this is how much would 15 pencils cost.

What is $5?

200

Sally bought grapes for $2.99 per pound. Cost per pound is an example of this.

What is unit price?

200

What is the unit cost per pound for each fruit?

Lemons = $0.42 per pound

Oranges = $0.45 per pound

Bananas = $0.39 per pound

300

This is the ratio 6 out of 15 pencils are blue in simplest form.

What is 2:5?

300

This is the unit rate for driving 210 miles in 3 hours.

What is 70 mph?

300
This is the unit price for 2 lbs of turkey costing $6.98.
What is $3.49 per pound?
300

If 12 bananas cost $20, this is how much would 3 bananas cost.

What is $5?

300

This compares two or more quantities.

What is a ratio?

300

Miss Alspaugh can sell 325 slices of pizza in 5 days.

a) how many slices of pizza does she sell per day?

b) at that rate, how many slices of pizza can she sell in 30 days?

a) 65 slices per day

b) 1950 slices in 30 days 

400

This is the ratio 7 teachers to 210 students in simplest form.

What is 1:30?

400

This is the unit rate for running 5 Km in 20 minutes.

What is 0.25 Km per minute?

400

This is the unit price for 2.5 lbs of ketchup costing $5.00.

What is $2.00 per pound?

400

If 2 watermelon cost $2.50, this is how much 5 watermelons cost.

What is $6.25?

400

This is a statement of equality for two or more ratios.

What is a proportion?

400

Ms. Logan bought 3 pounds of candy for $2.49. Which of the following are equivalent rates to what Ms. Logan paid?

a) $3.32 for 4 pounds

b) $7.30 for 9 pounds

c) $8.30 for 10 pounds

d) $1.66 for 2 pounds

a) $3.32 for 4 pounds

c) $8.30 for 10 pounds

d) $1.66 for 2 pounds

500

This is the ratio 291 out of 750 in simplest form.

What is 97:250?

500

This is the unit rate for driving 500 miles in 3.5 hours.

What is 142.8 mph?

500

This is the unit price for 3.5 lbs of mixed nuts costing $9.99.

What is $2.85 per pound?

500

If your average speed is 36mph, how far would you travel in 200 minutes?

What is 120 miles?

500

Tommy drove his car 35 miles per hour. Miles per hour is an example of this.

What is unit rate?

500

There are 5 soccer balls and 3 pairs of soccer shoes in Mr. V's car. Give the ratios for each of the following:

a) soccer balls to pairs of soccer shoes?

b) pairs of soccer shoes to all soccer gear?

c) all soccer gear to gear that isn't shoes?

a) 5:3, 5 to 3, 5/3

b) 3:8, 3 to 8, 3/8

c) 8:5, 8 to 5, 8/5