Ilana needs d more dollars to buy a new scrapbook that costs $8.35. She has $4.88. Solve the equation $4.88 + d = $8.35 to find how much more money Ilana needs.
$3.47
A swimmer dives to 65 feet below the surface of the ocean. Write the integer that represents the depth of the dive.
-65
Simplify, then compare the expressions using <, >, or =
43 ____ 34
<
What is the value of t?
t + 1/4 = 2 7/12
2 3/12 or 2 1/4
José is using 12 brown tiles and 8 white tiles to design a section of an outdoor patio. Write the ratio that compares the number of white tiles to the total number of tiles in one section in all three forms.
8:20
A model train is 15 3/4 inches long. Each car in this train is 2 5/8 inches in length. How many cars are in the train?
6 cars
Put the following rational numbers in order from least to greatest: 6/3, -3/4, 1.5, 0.25, -5/4
-5/4, -3/4, 0.25, 1.5, 6/3
Are the expressions equivalent? 4(5c + 3) and 9c + 7
no
Graph the inequality:
-6 > x
See graphs
Paula weeded 40% of her garden in 8 minutes. How many minutes will it take her to weed all of her garden?
20 minutes
A city has 1,242 law enforcement officers in the police department. If the officers are divided equally into 18 groups, how many officers will be in each group?
69 officers
Carlos drew a plan for his garden on a coordinate plane. Rose bushes are located at A(-5, 4), B(3, 4), and C(3, -5).
What is the area of his garden?
36units2
Mr. Parker wants to rent a cargo van for a day. It will cost the daily fee of $50 plus $0.35 per mile driven.
Let m = the number of miles Mr. Parker drives for the day. Write an expression that shows the amount he will pay for the van.
50 + 0.35m
A preschool has a student to teacher ratio of 5:2. If the preschool has 25 teachers and 10 teachers, does it meet the ratio?
Yes
A playground has the shape of a trapezoid. One side of the playground is 16 feet wide and the other side is 20 feet wide. The distance between the two sides is 15 feet. What is the area of the playground?
420 feet2
Raven is making pillows. Each pillow requires 3/5 yard of fabric. Raven has 6 yards of fabric. How many pillows can Raven make?
10 pillows
Compare using <, >, or =
|-6|___ -6
>
Solve the equation
x/3 = 3.5
x = 10.5
In 1 hour, 32 cars pass through a particular intersection. At the same rate, how long would it take for 96 cars to pass through the intersection?
3 hours
Find the volume of a rectangular prism with length 7.5 centimeters, width 2 centimeters, and height 4.2 centimeters
63 cm3
Chris and Jeff sold 15.55 pounds of trail mix. They sold the trail mix for $3.98 per pound. How much money did they collect? Round to the nearest cent.
$61.89
Evaluate the expression:
(4.05 + 7.6) - 8/2.5
8.45
Mr. Daniels is organizing a class trip on a budget of $900. The bus rental costs $600. Mr. Daniels will also buy tickets that cost $9.50 per student. Write an inequality to represent the number of students, s, that Mr. Daniels can bring on the trip.
600 + 9.50s < 900
April can buy a package of 10 folders for $1.20 or a package of 8 folders for $1.12. What is the unit rate of each package?
$0.12/folder and $0.14/folder
The data show yearly rainfall for a 9-year period in inches:29, 24, 19, 21, 23, 27, 26, 29, 18. Find the mean, median, mode, and range of the data.
Mean: 24
Median: 24
Mode: 29
Range: 11