Maya bought 2.75 pounds of apples and 1.6 pounds of bananas. If apples cost $1.20 per pound and bananas cost $0.85 per pound, how much did Maya spend in total?
$4.66
A grocery store sells 4 pounds of apples for $5.48. What is the unit rate in dollars per pound?
$1.37 per pound
6+3(8ā3)2
81
A triangle has a base of 8 cm and a height of 5 cm. What is the area of the triangle?
20 square cm
The number of minutes spent on homework each day last week was 20, 25, 30, 35, 25, 20, 40. What are the mode and the range?
Mode: 20 and 25
Range: 20
A recipe needs 3/4 cup of sugar. If you want to make 1/3 of the recipe, how much sugar do you need? Write your answer as a fraction.
1/4 cup
A recipe uses 3 cups of flour for every 5 cups of sugar. If you want to keep the same ratio and use 12 cups of flour, how many cups of sugar will you need?
20 cups of sugar
Solve the equation: n+6.8=15.42
n = 8.62
A rectangular garden is 12 meters long and 7 meters wide. How much area does the garden cover?
84 square cm
Five friends collected the following numbers of shells at the beach: 10,15,20,25,30. If one more friend finds 50 shells and joins the group, how does this affect the mean?
It will increase.
Jordan ran 0.85 of a mile on Monday, 2/5 of a mile on Tuesday, and 60% of a mile on Wednesday. Write all three distances as decimals, then order them from least to greatest.
Monday: (0.85), Tuesday: ( 2/5 = 0.4 ), Wednesday: (60% = 0.6). Ordered: (0.4, 0.6, 0.85).
Out of 60 students in a class, 24 students prefer chocolate ice cream and the rest prefer vanilla. What percentage of students prefer vanilla?
60% of students prefer vanilla
Write an equation to represent the following situation: Mia has 5 more than twice as many books as her friend.
Equation: m=2b+5
Maria wants to design a trapezoidal walkway. The two parallel sides are 6 m and 10 m, and the height is 4 m. What is the area of the walkway?
32 square meters
The number of goals scored by a soccer team in 6 games: 2,3,1,2,4,3. What is the mean, median, mode, and range of goals scored?
Mean: 2.5
Median: 2.5
Mode: 2 and 3
Range: 3
There are 18 chocolate bars and 24 gummy packs for gift bags. What is the greatest number of identical gift bags you can make if each bag has the same number of chocolate bars and gummy packs, and none are left over? How many of each will be in a bag?
6 bags - Each bag will have 3 chocolate bars and 4 gummy packs.
Julia spent $15.48 on 6 notebooks. If all the notebooks cost the same amount, what is the price per notebook? If she needs to buy 10 notebooks, how much will she spend in total?
1 notebook: $2.58
10 notebooks: $25.80
A movie theater sells adult tickets for d dollars and child tickets for c dollars. If a family buys 2 adult tickets and 3 child tickets for 29 dollars, write an equation to represent this situation.
2d+3c=29
A playground is made up of a rectangle (20 m by 15 m) and a triangle (base 10 m, height 6 m) attached to one side. What is the total area of the playground?
330 square meters
Mia recorded the number of books she read each month for five months: 3, 5, 4, 6, 2. What is the mean absolute deviation of the number of books read per month?
1.2
A runner completed a race in 2.64 hours. If she ran a total distance of 19.8 miles, what was her average speed in miles per hour?
7.5 miles per hour
A school raised $450 during a fundraiser. If 30% of the money will be used to buy books, how much money will be spent on books? How much money will be left after buying the books?
$135 spent on books
$315 remaining
The difference between 5 times a number z and 11 is no less than 24. Write an inequality to represent this situation.
5zā11ā„24
A cereal box is in the shape of a rectangular prism. If the box is 10 inches high, 5 inches wide, and 3 inches deep, what is the surface area of the box using its net?
190 inches square
The heights (in inches) of seven plants are: 12,15,10,14,13,17,16. What is the five-number summary? Draw a box plot using this data.
Minimum: 10
Q1: 12
Median: 14
Q3: 16
Maximum: 17