500
Which is the better deal- an 8 oz package of pretzels for $1.92 or a 12 oz package of pretzels for $2.64? (explain your answer in order to get the points)
The 8oz package is $0.24/oz, and the 12 oz package costs $0.22/oz. So, the 12 oz package is the better deal.