If there are 2 calculators and 6 pencils, what is the ratio of pencils to total items?
6:8
A tape diagram represents blue monsters to green monsters with the ratio of 3:1. You caught 10 green monsters. How many blue monsters did you catch?
30
Triangles to Sides - fill in the ?
1:3
2:?
?:9
4:?
6, 3, 12
Write the unit rate for the situation:
24 animals in 2 square miles
12 animals / square mile
Convert 3 pints to cups
6 cups
Twelve of the 28 students in a class own a dog. What is the ratio of students who own a dog to students who do not?
12:16
The ratio of your monthly allowance to your friend's monthly allowance is 5:3. The monthly allowances total $40. How much is each allowance?
You: $25
Friend: $15
People : Benches - Fill in the ?
6 : 3
? : 12
18 : ?
24, 9
Find the unit rate:
$12.50 for 5 ounces
$2.50 / ounce
Convert 1500 milliliters to liters
1.5 L
Are the ratios equivalent?
2:3 and 4:9
no
In a 7-game basketball series a team's power forward scores 8 points for every 5 points the center scores. The forward scores 60 more points than the center in the series. How many points does each player score in the series?
Forward: 160 points
Center: 100 points
Miles to Hours: Fill in the ?
4 : 3
? : 6
24 : ?
96 : ?
8, 18, 72
Are the rates equivalent?
24 laps in 6 minutes
72 laps in 18 minutes
Yes they are equivalent
Convert 7 feet to inches
84 inches
Are the ratios equivalent?
28:32 and 7:8
Yes
Methane gas contains carbon atoms and hydrogen atoms in the ratio of 1:4. A sample of methane gas contains 92 hydrogen atoms. How many carbon atoms are in the sample?
23 carbon atoms
Calories : Servings - Fill in the ?
400 : 3
100 : ?
? : 15/4
3/4 , 500
You buy 10 pounds of bird seed at Store A for $11.50. Your friend buys 15 pounds of bird seed at Store B for $19.50 Which is the better deal?
Store A
Convert 32 fluid ounces to milliliters
946.2 mL
You are downloading songs to your tablet. The ratio of pop songs to rock songs is 5:4. you download 40 pop songs. How many rock songs do you download?
32
35 sit-ups
10 pull-ups
Dollars : Meals
150 : 10
? : 40
600
you buy 2 pounds of salmon filets at Store A for $21.50. Your friend buys 3 pounds of salmon filets at Store B for $33.75. Which is the better deal?
Store A
Convert 15 centimeters to inches
About 5.9 inches