If you have 5 cookies for $5, what is the unit rate for 1 cookie
The unit rate is $1
at a shelter there are 8 kittens to five dogs. write 3 diffrent ways
8:5, 8 to 5, 8/5
An art teacher mixes 9 pints of yellow paint with 6 pints of blue paint to make green paint. A student uses 3 pints of yellow to 4 pints of blue. Is it the same as green? true or false
False
If you bought 15 water bottles for $30, how much is one water bottle
The` unit rate is $2
12 pictuer frames too 24 pictures right down 2 =raitos
1 half and then 6/12
$2/$7=/$28, what would the missing number be?
$8
if you bought 5 stuffed animals for $220, how much is one stuffed animal
the unit rate is $44
the ratio to, 4 is = to 4/12 true or false
its.....FALSE
40/3=60/? Find the equivalent answer
9/2
if you bought 67 brownies for $201 what would 1 brownie be
The unit rate is $3
at a book store their are 42 comic books to 27 horro book but they rently got a shipment of more books. If both garas of books are 2 as big, what is the new ratio
84 comic books to 54 horror books
1 foot ~ meter
0.305
If you bought 20 stickers for $40.60, how much would 1 sticker be
the unit rate would be $2.03
There are 12 girls and 8 boys in a class. What is the ratio of girls to boys?
3 girls to 2 boys
1 inch = cenemeters
2.54