finding the unit rate
finding the ratio
comparing rate/ratio
100

If you have 5 cookies for $5, what is the unit rate for 1 cookie

The unit rate is $1

100

at a shelter there are 8 kittens to five dogs. write 3 diffrent ways

8:5, 8 to 5, 8/5

100

An art teacher mixes 9 pints of yellow paint with 6 pints of blue paint to make green paint. A student uses 3 pints of yellow to 4 pints of blue. Is it the same as green? true or false

 False

200

If you bought 15 water bottles for $30, how much is one water bottle

The` unit rate is $2

200

12 pictuer frames too 24 pictures right down 2 =raitos

1 half and then 6/12 

200

$2/$7=/$28, what would the missing number be?

$8

300

if you bought 5 stuffed animals for $220, how much is one stuffed animal 

the unit rate is $44

300

the ratio to, 4 is = to 4/12 true or false 

its.....FALSE

300

40/3=60/? Find the equivalent answer

9/2

400

if you bought 67 brownies for $201 what would 1 brownie be

The unit rate is $3

400

at a book store their are 42 comic books to 27 horro book but they rently got a shipment of more books. If both garas of books are 2 as big, what is the new ratio

84 comic books to 54 horror books 

400

1 foot ~    meter

0.305

500

If you bought 20 stickers for $40.60, how much would 1 sticker be

the unit rate would be $2.03

500

There are 12 girls and 8 boys in a class. What is the ratio of girls to boys?

3 girls to 2 boys 

500

1 inch =    cenemeters

2.54