Integers
Rates and Proportionality
Proportions and Percents
Expressions and Equations and Inequalities
Geometry
100

NO CALCULATOR: Determine which expression has a greater value... -12+6-4 or -34-3+39

What is -34 -3 + 39 since it equals 0 and the other expression equals -10. 

100

A radio station requires DJs to play 2 commercials for every 10 songs they play. What is the unit rate of songs played per commercial? ***Hint: Unit Rates compare two units, the denominator will always be 1.

5 songs played per commercial

100
The amount of a pair of shoes increases from $52 to $64. What is the percent increase to the nearest percent?
What is 23%
100

Solve the inequality: 2s+5≥49

s ≥ 22

100

Will these dimensions make a triangle? Why? 4cm 11cm 3cm

What is NO, 3 + 4 is not greater than 11.

200

Mary has $10 in savings. She owes her parents $50. She does some chores and her parents pay her $12. She also gets $25 for her birthday from her grandmother. Does Mary have enough money to pay her parents what she owes them? If not, how much more money does she need? Explain.

What is No, she needs 3 more dollars.

200

Julio walks 3 1/2 miles in 1 1/4 hours.

How many miles does Julio walk per hour?

What is 2 4/5 miles per hour

200
Over the summer, Jackie played video games 3 hours per day. When school began in the fall, she was only allowed to play video games for half an hour per day. What is the percent decrease? Round to the nearest percent.
What is 83%
200

Simplify: 

6.2x - 2y - 5x + 0.4y

What is 1.2x - 1.6y

200

Complementary angles add up to how many degrees?

What is 90 degrees

300

Bella pays 7 payments of $5 each to a game store. She returns one game and receives $60 back. What number represents the change in the amount of money she has?

What is $25 since 7(-5)+60=25

300

In 1/2 minute, a turtle walks 5.4 feet. 

What is the turtles unit rate in feet per minute?

What is 10.8 feet per minute

300

A shirt that was originally priced at $15 is on sale for 10% off. How much will you pay for the shirt after the sale?

What is $13.50

300

Val rented a bicycle while she was on vacation. She paid a flat rental fee of $55.00, plus $8.50 each day. The total cost was $123. Write an equation you can use to find the number of days she rented the bicycle.

What is 8.5d + 55 = 123

300

A triangles has angles that measure 30 degrees and 90 degrees. What is the measure of the third angle?

60 degrees (since 30 + 90 + 60 = 180 degrees)

400

The first play of a football game resulted in a loss of 12 1/2 yards. Then a penalty resulted in another loss of 5 yards. What is the total loss or gain?

What is 17 1/2 yard loss

400
On a recent day, 8 euros were worth $9 and 24 euros were worth $27. Write an equation of the form y = kx to show the relationship between the number of euros and the value in dollars.
What is y = 1.125x , where y is dollars and x is euros
400
Ariane borrows $400 on a 4-year loan. She is charged 5% simple interest per year. How much interest is she charged for 4 years? What is the total amount she has to pay back?
What is $80, $480
400

Use the distributive property to write an equivalent expression:

0.5(x + 4y - 6)

What is 0.5x + 2y - 3

400

A triangle that has exactly 2 equal sides is called what type of triangle?

What is isosceles

500
Beginning in 1996, a glacier lost an average of 3.7 meters of thickness each year. Find the total change in its thickness by the end of 2012.
What is -3.7(17) = -62.9; the glacier has lost 62.9 m of thickness
500

How do you find the constant of proportionality from a table?

What is divide y by x

500

Emily’s meal costs $32.75 and Darren’s meal costs $39.88. Emily treats Darren by paying for both meals, and leaves a 14% tip. Find the total cost.

What is $82.80

500

A taxi cab costs $1.50 for the first mile and $0.75 for each additional mile. Write an equation that could be solved to find how many miles you can travel in a taxi for $10, given that x is the number of additional miles.

What is 0.75x + 1.5 = 10

500

A round swimming pool has a circumference of 62.8 feet. Carlos wants to buy a rope to put across the diameter of the pool. The rope costs $0.45 per foot. How much will Carlos pay for the rope?

What is $9.00