Integers
-42 + 12 =
30
What is 25% of 60?
15
Skyzone sells tickets for their jump area. You buy a ticket for 4 hours and it costs $24. How much are you paying per hour to jump?
$6
-9
What is the unit rate of the ratio 6:42 (6/42)?
1:7 or 1/7
21
24 is what % of 96
20%
Blake is able to get 54 miles on 2 tank of gas. How many miles can Blake travel on 6 tanks of gas?
162 miles
Solve for n. 5n+35=60
n=5
7 + 5 x -3 + 10/2 + 52
22
A toy company can produce 15 toys in 5 hours. How many toys can they produce in 24 hours?
72 toys
(−10(1+ 4) − 4)/2
-22
You paid $28.00 for 8 gallons of gasoline. How much would you pay for 15 gallons of gasoline?
You would pay $52.50
(x + 3.5)/ 5 = 6
x = 26.5