742-375=?
367
Eight is 5% of what number?
160
Skyzone sells tickets for their jump area. You buy a ticket for 4 hours and it costs $24. How much are you paying per hour to jump?
$6
The rule for adding integers with the same sign.
What is, "Add the numbers and keep the sign?"
When two or more numbers are added, the groups in which they are placed do not matter.
(a + b) + c = a + (b + c)
What is the associative property of addition?
200-348=?
-148
Amanda got a 21/28 on her test. What is her percent score?
75%
You can buy twelve bottles of water for $18. What is the unit rate (per bottle)?
The rule for multiplying and dividing two integers.
What is, "If the signs are the same, then the answer will be positive; if the signs are different, then the answer will be negative?"
The product of any number and one is the original number.
a x 1 = a.
-83-59=?
-142
What is 25% of 60?
15
Blake is able to get 27 miles on 1 tank of gas. How many miles can Blake travel on 6 tanks of gas?
162 miles
The rule for subtracting integers.
What is, "First, do KCC, then Subtract the smaller number from the larger number and take on the sign of the number with the higher absolute value?"
When two or more numbers are added, the order in which they are placed do not matter.
a + b = b + a
What is the commutative property of addition?
-49+102=?
53
A restaurant bill comes to $36. You decide to leave an 25% tip. What is the total cost of the bill?
$45
A toy company can produce 9 toys in 3 hours. How many toys can they produce in 24 hours?
72 toys
The rule for adding integers with different signs.
What is "Subtract, and then take on the sign of the number with the higher absolute value?"
The sum of a number and it's opposite is zero.
b + (-b) = 0
What is the inverse property of addition?
−10(1+ 4) − 5
-55
Miss Oliver bought a hat in Orlando. The hat cost $15 before the 10% discount. How much did Miss Oliver pay for the hat BEFORE TAX?
She paid $13.50
You paid $28.00 for 8 gallons of gasoline. How much would you pay for 15 gallons of gasoline?
You would pay $52.50
The product of this expression:
2 x (-8) x (-3) x 2
What is 96?
A number multiplied by its reciprocal is one.
a x 1/a = 1
What is the inverse property of multiplication?