Integers
Percents
Ratios
Equations
How Well Do You Know Miss Tosi?
100
742-375=?
367
100
What is 25% of 60?
15
100
Skyzone sells tickets for their jump area. You buy a ticket for 4 hours and it costs $24. How much are you paying per hour to jump?
$6
100
Solve for n. 2n+6=46
n=20
100

What state did I previously teach in?

Alabama

200
200-348=?
-148
200

What is 3% of $115?

$4.65

200
What is the unit rate of the ratio 6:42 (6/42)?
1:7 or 1/7
200
Solve for n. 83=-3n-25
n=-36
200

What is my dog's name?

Winston

300
-83-59=?
-142
300
A restaurant bill comes to $34.60. You decide to leave an 15% tip. What is the total cost of the bill?
$39.79
300
Blake is able to get 27 miles on 1 tank of gas. How many miles can Blake travel on 6 tanks of gas?
162 miles
300

Solve for n. (n/3)-17=4

n=63

300

Where was I born?

England

400
-49+102=?
53
400

You borrow $600 from your parents at 4% interest for 36 months. How much interest will you pay them?

$72

400
A toy company can produce 9 toys in 3 hours. How many toys can they produce in 24 hours?
72 toys
400

Solve for n. 5(n+35)=60

n=5

400

When is my birthday?

March 5

500

-65 - (-10)

-55

500

Kim bought a hat in California. The original cost of the  hat is $25. The hat has a 15% off sticker on it. If sales tax is 8%. What is the total cost of the item after the discount and tax is applied.  

Total cost: $22.95

500
You paid $28.00 for 8 gallons of gasoline. How much would you pay for 15 gallons of gasoline?
You would pay $52.50
500
3.3h − 3 = 15 −1.2h
h=0.25
500

How many years have I been teaching?

8 years