Integers
Percents
Ratios
Equations
% increase/decrease/markup/markdown
100
742-375=?
367
100
Eight is 5% of what number?
160
100
Skyzone sells tickets for their jump area. You buy a ticket for 4 hours and it costs $24. How much are you paying per hour to jump?
$6
100
Solve for n. 2n+6=46
n=20
100

 From $18 to $45 

150%

200
200-348=?
-148
200
Amanda got a 21/28 on her test. What is her percent score?
75%
200
What is the unit rate of the ratio 6:42 (6/42)?
1:7 or 1/7
200
Solve for n. 83=-3n-25
n=-36
200

From 90 apples to 75 apples

16% or 17%

300
-83-59=?
-142
300
What is 25% of 60?
15
300
Blake is able to get 27 miles on 1 tank of gas. How many miles can Blake travel on 6 tanks of gas?
162 miles
300
Solve for n. 5n+35=60
n=5
300

52 companies; 25% increase

65

400

-49+102=?


 

53

400
A restaurant bill comes to $34.60. You decide to leave an 15% tip. What is the total cost of the bill?
$39.79
400
A toy company can produce 9 toys in 3 hours. How many toys can they produce in 24 hours?
72 toys
400
Solve for n. (n/3)-17=4
n=63
400

Original price: $325.50; Markdown: 15%

$276.68

500
−10(1+ 4) − 5
-55
500
Kim bought a hat in California. The hat cost $15 before the 8% sales tax was applied. How much did Kim pay for the hat after taxes were added?
Kim paid $16.20
500
You paid $28.00 for 8 gallons of gasoline. How much would you pay for 15 gallons of gasoline?
You would pay $52.50
500
3.3h − 3 = 15 −1.2h
h=0.25
500

A wholesale price of a bicycle is $78.00 with a markup of 55%, what is the total cost?

markup $42.90
total $120.90