What is the MS 137 uniform?
Black pants and white top
You bought 5 apples for $10. What is the price per apple?
$2 per apple
What is the first step when solving for the x: 3x+4=13
Subtract 4 from both sides
Who is the principal of MS 137?
Ms. Trincado
12 pencils cost $6. How much is each pencil?
$0.50 per pencil
2x+3=9 . Student says x=6 Is she correct?
No, Correct answer is x= 3
What time does school start?
8:00
You drove 180 miles on 6 gallons of gas. How many miles per gallon?
30 miles per gallon
Solve: x/3+2=6
x=12
What regents will you be taking in the 8th grade? (hint: there are 2)
Algebra and Science
You run 5 kilometers in 25 minutes. How many kilometers per minute can you run?
0.2 kilometers per minute or 12 kph
4(x−2)=12
x = 5
What year did MS 137 open?
2002
You bike 20 miles using 2/3 of a tank of water. How many miles per full tank?
30 miles per tank
A taxi ride costs $3 plus $0.50 per mile. The total cost is $8. How many miles did they ride?
x = 10