MS 137
Unit Rate
Two Step Equations
Order of Operations
Ratios
100

What is the MS 137 uniform?

Black pants and white top

100

You bought 5 apples for $10. What is the price per apple?

$2 per apple

100

What is the first step when solving for the x: 3x+4=13

Subtract 4 from both sides

100
(30/5) + 2 * 3^2 =
24
100
If there are 6 boys and 3 girls, what is the ratio of girls to boys in lowest form?
1:2
200

Who is the principal of MS 137?

Ms. Trincado

200

12 pencils cost $6. How much is each pencil?

$0.50 per pencil

200

2x+3=9 . Student says x=6 Is she correct?

No, Correct answer is x= 3

200
(5 * 3)6 + 8/2 - 6 +3 =
91
200
Simplify: 16:4
4:1
300

What time does school start? 

8:00

300

You drove 180 miles on 6 gallons of gas. How many miles per gallon?

30 miles per gallon

300

Solve: x/3+2=6

x=12

300
4 + 2(8^2 -4) - 20/2 =
470
300
Solve for x to make these proportional: 5/6 = x/36
x = 30
400

What regents will you be taking in the 8th grade? (hint: there are 2)

Algebra and Science

400

You run 5 kilometers in 25 minutes. How many kilometers per minute can you run?

0.2 kilometers per minute or 12 kph

400

4(x−2)=12

x = 5

400
5*2 + 10 -3 * 5^2 =
-55
400
Simplify: 144:60
12:5
500

What year did MS 137 open?

2002

500

You bike 20 miles using 2/3 of a tank of water. How many miles per full tank?

30 miles per tank

500

A taxi ride costs $3 plus $0.50 per mile. The total cost is $8. How many miles did they ride?

x = 10

500
5*4 (10*2) + 6 =
406
500
Last week Bill earned $210 for a 30-hour week. What was his pay rate? What would he have earned for a 40-hour week?
Pay rate = $7/hour In a 40-hour week Bill would have earned $280.