Solve and express as a decimal:
215/4
53.75
Robin has 3 pieces of candy in her pocket and bought another 5 pieces of candy at the store. Victoria has 4 times as many pieces of candy as Robin. How many pieces of candy does Victoria have?
32 pieces of candy
Solve: 12 x -9
-108
Solve:
32 x (4 - 2)
18
Solve 44
256
Solve and express in simplest form:
(2/3) x 3(7/12)
2(7/18)
It costs $7 to enter an arcade. Each game at the arcade costs $3. If you have $30 how many games can you play and how much money do you have left over?
7 games and $2 left over
Solve: 84/-6
-14
Represent the expression in simplest form:
5x - 8y - 2x + 4d +y
3x - 7y + 4d
Solve for x:
(4/10) = (x/25)
x = 10
Solve and express in simplest form:
9(3/12) / (3/4)
12(1/3)
Louis goes to the skate park every 3 days and goes to see a movie every 16 days. After how many days will he do both on the same day?
48 days
Solve: 118 x 38
4,484
Evaluate the expression:
k = 4, x = 2
9k / 3x
4
What is 12% of 25?
3
Solve 67.8 x 0.25
16.95
Janet has 36 bananas and 48 strawberries to make a fruit basket. The number of bananas must be the same in each basket and the number of strawberries must be the same in each basket. What is the largest number of baskets Janet can make using all the fruit, how many pieces of fruit in one basket?
12 baskets; 3 bananas and 4 strawberries in each basket
Solve: 33 - (-19)
52
Solve for x:
(2/3)x + 4 = -2
x = -9
Write 36 as a product of primes
22 x 32
Solve 1.96 / 0.5
3.92
Paula bought 7 gallons of gas for $31. In dollars, what is the unit rate? Round to the nearest hundredth.
$4.43
Solve -26 - (-17)
-9
Solve for x:
7x - (2/4) = (6/4)
x = (2/7)
Order from least to greatest:
-2(3/4), -2.8, 2(2/3), 3
-2.8, -2(3/4), 2(2/3), 3