7TH
Grade
Math
7TH Grade Math
7TH Math
7TH Grade
100

What is the unit price for 25 bottles that cost $3.65?

3.65/25 = 0.146 --> $0.15

100

Simplify the following expression: 2(x + 7)

2x + 14

100

Write an inequality that represents the following:

No more than 40 kids can fit on a bus.

x ≤ 40

100

x + 4 2/3 = -3 1/2

x = -49/6

100

What is the original price of an item that was marked up 20% and is being sold for $40?

40 = 1.20x 

$33.33 = x

100

Simplify:  5 + 3(7x - 2)

21x + 3

200

Find the area of a rectangle, length= 74  inches

width= 3  inches.


221 square inches (or inches squared)

200

Simplify the following expression: -4x - 7x + 9

-11x + 9

200

r/4 </= 16

r </= 64

200

8y + 2 = 50

y=6

200



What is the constant of proportionality?

15

200

Eileen makes beaded bracelets and sells them online. She can make 7⁄12 of a bracelet with ¹⁄4 of a bag of beads. What is the unit rate of bracelets per bag of beads?

2 1/3

300

Keke throws a diving ring into the pool from 3 feet above the surface of the water. From where she throws it, the ring falls 11 feet to land at the bottom of the pool. Write an addition equation to model the problem, and then use the number line to solve.

3 + (-11)= -8
300

Greatest Common Factor of -81a+36

9

300

factor: 14x - 16 

2(7x - 8)

300

If x=3, what is the value of 7x-19

2

300

Write the equation that represents the situation below:

Tom works 40 hours and earns $800.

*Hint - find k first

y = 20x

300

Find the area of the rectangle.


330 cm2

400

6 -2n> -14

n > 10

400

Simplify 3x - 6 + (-2x) - 4

 x - 10

400

Yesterday, it snowed ⁵⁄₈ of an inch in ¹⁄₄ hours. Write the inches of snow to hours rate as a complex fraction ratio. Use the tape diagram to show yesterday’s snow rate and to find the unit rate in inches per hour.

2 1/2 per hour

400

7/8 / 4/6

1 5/16

400

21x + 32 + 15x + 13

9(4x+5)

400

If you have a bag with 20 markers ( 3 blue, 5 red, 7 green, 2 pink, 3 black), what is the ratio of red markers to total markers in simplest form?

5/20 = 1/4

500

Esteban bought 15 bananas for $11.25. Find the unit rate using equivalent ratios. Show your work



$0.75 per banana

500

145 = -5x

x=-29

500
| -4 + 9|

5

500

Shelly was grocery shopping yesterday. She compared two different brands of dog food for her puppy, Duke. Puppy Pal cost $15 for 6 pounds and Doggie-Bites cost $45 for 18 pounds. Are they proportionate? 

Yes

500

What is a rational number?

a number that can be turned into a fraction - but as a decimal, it is either a terminating or repeating decimal.

500

−12 × −8

96