Unit Rates
Distance on the Coordinate Plane
Solving With Variables
IV vs. DV
Final Jeopardy
100

A car travels 180 miles in 3 hours.
What is the unit rate in miles per hour?

60 miles per hour

100

Point A is at (2, 3) and Point B is at (2, 7).
What is the distance between the two points?

4 units

100

Solve for b

10 + b = 25

b = 15

100

Lila earns $8 for every hour she babysits.

Which is the independent variable and which is the dependent variable?

IV - hours babysitting

DV - money earned

100

A taxi charges a flat fee of $3 and then $1.25 per mile. Using c for total cost and m for miles, create an equation to represent this relationship and make a table that shows the cost for 5 - 9 miles. 

See answer key

200

Sarah bought 5 pencils for $2.50.
What is the unit rate (cost per pencil)?

$0.50 

200

Point F is at (1, 2). From there, a point moves right 6 units, then up 5 units to reach Point G.

What are the coordinates of Point G? 


Point G (7, 7)

200

Solve for b. 


b/2 = 30

b = 60

200

Susan purchases kiwis at the market. Each kiwi costs $0.75. Create a table showing the cost of 3 - 7 kiwis. Make sure to label the table headings and identify the independent and dependent variable. 

See answer key

300

Liam can type 480 words in 12 minutes.
If he continues at the same rate, how many words can he type in 10 minutes? 

400 words

300

Point C is at (4, 1) and Point D is at (9, 1).
Then, Point E is at (9, 6).
What is the distance from Point C to Point E, moving along the grid lines (like an "L" shape)?

10 units

300

Solve for b


-12 + b = 95

b = 107

300

The table on the board shows the relationship between the age of a plant in weeks, w, and the height of the plant in cm, h. Write an equation to represent this relationship.

h = 12w