There are 2 apples in a bowl for every 3 oranges. If there are 9 oranges, how many apples are there?
6
There are 3 boys in a class for every 4 girls. If there are 12 girls in a class, how many boys are there?
9
Harry ran 2 km in 15 minutes. At this rate, how far would he run in a half hour?
4 km
What is 4 and one third as an improper fraction?
13 thirds
what is 0.23 as a percent?
23 percent
Five bus tickets cost $3. How many bus tickets can you buy with $9?
15
A basketball team won 2 out of every 3 games they played. They played a total of 15 games. How many games did they win?
10
Zara uses 3 tomatoes for every ½ litre of sauce. How much sauce can she make from 15 tomatoes?
2.5 litres
Nine and two-thirds
250 x 100
25 000
To make fruit punch, you mix 1 L of orange juice with 2 L of pineapple juice. If you use 3 L of orange juice, how many litres of pineapple juice do you need?
6 L
Chicken must be cooked 50 minutes for every kg. How long does it take to cook a 3 kg chicken?
150 minutes or 2.5 hours
Nora can run 3 laps in 4 minutes. At that rate, how many laps could she run in 12 minutes?
9 laps
What is one-third plus one-half?
Five-sixths
What is 46.78 divided by 10 and rounded to the nearest tenth.
4.7
The ratio of boys to girls in a class is 4:5. If there are 20 boys, how many girls are there?
25
Neptune orbits the Sun 3 times in the same time it takes Pluto to orbit the sun 2 times. How many orbits does Pluto complete while Neptune orbits 12 times?
8 times
Two centimeters on a map represent 5 kilometres in real life. If a lake is 6 cm long on the map, what is its actual length?
15 km
What is two fifths minus one third?
One-fifteenth
What is the perimeter of a square with a side length of 2.5 cm?
10 cm
Alvin walked 2 km in 24 minutes. At this rate how long would it take him to walk 3 km?
36 minutes
Donuts cost $4.80 for a dozen or 50 cents each. Which is the better buy? Prove it.
4.8 divided by 12 is 0.40 each
If you want many donuts, it is cheaper by the dozen
3 identical shirts cost $75.00. How much is one shirt?
$25.00
John bought 3 pies and sliced them in eighths. He served pie to his friends and was left with 2 slices. How much pie did they eat?
As an improper fraction:
As a mixed number:
22 eighths
16 and 6 eighths / 16 and 3 fourths
Why would someone choose to use a credit card instead of a debit card?
-larger purchases
-to build a good credit rating