Unit
Rate/Rate of change
Slope
Direct Variation
MISC
Sports/Music
100

Express the following in unit rate

15 miles in 3hours

5 miles per hour

100

Find the slope of a line: 

(1,3) and (5,6)

3/4

100

The cost of one movie ticket is $8. The cost of 3 movie tickets is $24. What is the direct variation equation for movie tickets?

y=8x

100

Coach Toombs scored 10 points in 2 mins. What is the unit rate?

5 points per min

100

What does NFL stand for?

National Football League

200

Express the following in Unit Rate

4 drops in 8 mins

0.5 drops per min

200

Find the slope of the line 

(-3,4) and (2,4)

0/-5 0r zero

200

Two bags of takis cost $5.10. Write a direct variation equation for this relationship

y=2.55x

200

Find the slope of a line:

(10, -20) (6, 12)

-8

200

Who sings the song Lovin on Me

Jack Harlow

300

Ava makes 30 dollars in two weeks and she makes 45 dollars in three weeks. what is the Unit Rate?

15

300

Find the slope of a line for (-2,3) and (-2,8)

undefined

300

Coach Toombs made $195 in 3 hours and in 6 hours of work he made $390. Write a direct variation equation to represent this relationship.

y=65x

300

What song are these Lyrics from:

I decided I had to finish but the media called me a menace. I done sat with the mayor and politicians, Im tryna change the image. You can't blame my past no more. I come from the trenches some said I'd never be a superstar

All My Life

Lil Durk ft J. Cole

300

What song are these Lyrics from?

I got feelings for you, Hope you ain't lovin the crew, How many bodies you got? Pray it ain't more than a few

Spin Bout You 

Drake and 21 Savage

400

An online store charges 6.75 for 3 songs. Find the Unit Rate

2.25 per song

400

Ricky earned $ 64 for 4 lawns mowed and $128 dollars for 8 lawns mowed. What is the slope for the amount of lawns mowed

16

400

The water fountain pumps 18 gallons of water in 4.5 minutes. How much water does it pump in 6.5 minutes

26 gal

400

What NBA Player is nicknamed Spicy P?

Pascal Siakam

400

Who was the last team to win the Super Bowl?

Kansas City Chiefs

500

The cost for Computer repairs at Sylvan Hills Junior High is 4hrs of work cost $100 and 5 hours of work cost $125. What is the rate of change?

25$

500

Lisa and Greg are comparing gas mileage on their vehicles. 

Lisa                                           Greg

4 gallons of gas= 108mi   6 gallons of gas=150mi

12 gallons of gas= 324 mi  18 gallons of gas=450mi

Whose car gets better gas mileage?

Lisa

500

In two hours we made $18 selling candy if this relationship stays the same how much money would we make selling candy for six hours

$54

500

Who is the Top player in College Women's Basketball?

Caitlin Clark

500

What player in the NBA is nicknamed the Brow?

Anthony Davis