Rate/Rate of change
Express the following in unit rate
15 miles in 3hours
5 miles per hour
Find the slope of a line:
(1,3) and (5,6)
3/4
The cost of one movie ticket is $8. The cost of 3 movie tickets is $24. What is the direct variation equation for movie tickets?
y=8x
Coach Toombs scored 10 points in 2 mins. What is the unit rate?
5 points per min
What does NFL stand for?
National Football League
Express the following in Unit Rate
4 drops in 8 mins
0.5 drops per min
Find the slope of the line
(-3,4) and (2,4)
0/-5 0r zero
Two bags of takis cost $5.10. Write a direct variation equation for this relationship
y=2.55x
Find the slope of a line:
(10, -20) (6, 12)
-8
Who sings the song Lovin on Me
Jack Harlow
Ava makes 30 dollars in two weeks and she makes 45 dollars in three weeks. what is the Unit Rate?
15
Find the slope of a line for (-2,3) and (-2,8)
undefined
Coach Toombs made $195 in 3 hours and in 6 hours of work he made $390. Write a direct variation equation to represent this relationship.
y=65x
What song are these Lyrics from:
I decided I had to finish but the media called me a menace. I done sat with the mayor and politicians, Im tryna change the image. You can't blame my past no more. I come from the trenches some said I'd never be a superstar
All My Life
Lil Durk ft J. Cole
What song are these Lyrics from?
I got feelings for you, Hope you ain't lovin the crew, How many bodies you got? Pray it ain't more than a few
Spin Bout You
Drake and 21 Savage
An online store charges 6.75 for 3 songs. Find the Unit Rate
2.25 per song
Ricky earned $ 64 for 4 lawns mowed and $128 dollars for 8 lawns mowed. What is the slope for the amount of lawns mowed
16
The water fountain pumps 18 gallons of water in 4.5 minutes. How much water does it pump in 6.5 minutes
26 gal
What NBA Player is nicknamed Spicy P?
Pascal Siakam
Who was the last team to win the Super Bowl?
Kansas City Chiefs
The cost for Computer repairs at Sylvan Hills Junior High is 4hrs of work cost $100 and 5 hours of work cost $125. What is the rate of change?
25$
Lisa and Greg are comparing gas mileage on their vehicles.
Lisa Greg
4 gallons of gas= 108mi 6 gallons of gas=150mi
12 gallons of gas= 324 mi 18 gallons of gas=450mi
Whose car gets better gas mileage?
Lisa
In two hours we made $18 selling candy if this relationship stays the same how much money would we make selling candy for six hours
$54
Who is the Top player in College Women's Basketball?
Caitlin Clark
What player in the NBA is nicknamed the Brow?
Anthony Davis