Integers
Percents
Ratios
Equations
100

742-375=?

367

100

What is 10% of 540?

54

100
Skyzone sells tickets for their jump area. You buy a ticket for 4 hours and it costs $24. How much are you paying per hour to jump?
$6
100

Solve for n. 2n=14

n=7

200
200-348=?
-148
200

Amanda got a 20/25 on her test. What is her percent score?

80%

200
What is the unit rate of the ratio 6:42 (6/42)?
1:7 or 1/7
200

Solve for n. 3n - 4 = 14

n=6

300

-80-50=?

-130

300
What is 25% of 60?
15
300

Blake is able to get 21 miles on 1 tank of gas. How many miles can Blake travel on 6 tanks of gas?

126 miles

300
Solve for n. 5n+35=60
n=5
400
-49+102=?
53
400

A restaurant bill comes to $34.60. You decide to leave an 5% tip. What is the total cost of the bill?

$36.33

400

A toy company can produce 9 toys in 3 hours. How many toys can they produce in 12 hours?

36 toys

400
Solve for n. (n/3)-17=4
n=63
500
−10(1+ 4) − 5
-55
500

Kim bought a hat in California. The hat cost $15 before the 8% sales tax was applied. How much did Kim pay for the hat after taxes were added?

Kim paid $16.20

500

You paid $24.80 for 8 gallons of gasoline. How much would you pay for 15 gallons of gasoline?

You would pay $46.50

500

3.3h − 3 = 15 −1.2h

h=0.25