Decimal Dive
Fraction Frenzy
Money Matters
Tick Tock Time
Word Problem Wipe Out
100

What is 2.4 + 3.1?

5.5

100

1/4 + 2/4 = ?

3/4

100

You give the cashier $10 for a $6.25 item. How much change should you get?

$3.75

100

Start time: 2:00 PM. End time: 3:15 PM. What is the elapsed time?

1 hour, 15 minutes

100

You have 3 apples. You buy 4 more. How many do you have now?

7 apples

200

You have $7.20. You spend $3.85. How much do you have left?

$3.35

200

5/8 – 3/8 = ?

2/8 or 1/4

200

A pack of gum costs $0.75. You buy 4. How much do you spend?

$3.00

200

Start: 10:45 AM. End: 11:30 AM.

45 minutes

200

A bike costs $125. You save $25 a week. How many weeks to buy it?

5 weeks

300

Add 4.75 + 2.8 + 1.5.

9.05

300

Amy ate 2/6 of a pizza. Ben ate 3/6. How much did they eat together?

5/6

300

A 3-pack of pencils costs $1.80. What is the unit price?

$0.60 each

300

Start: 6:20 PM. End: 8:05 PM.

1 hour, 45 minutes

300

Sam has 24 cookies. He shares them with 6 friends evenly. How many each?

4 cookies each

400

Subtract 9.2 – 4.68.

4.52

400

6/10 – 2/10 = ?

What is 4/10 or 2/5?

400

You have $20. You buy items totaling $14.67. How much do you have left?

$5.33

400

You leave school at 3:10 PM and get home at 4:00 PM.

50 minutes

400

You bought 3 shirts for $12 each. How much did you spend?

$36

500

A race car goes 3.75 miles in the first lap, 4.2 in the second. Total?

7.95

500

Joe hiked 4/7 of the trail in the morning and 2/7 in the afternoon. Total?

6/7

500

A watermelon costs $6.00. A cantaloupe costs $3.25. Which is the better deal per pound if the watermelon is 3 pounds and the cantaloupe is 1.5 pounds?

cantaloupe

500

A movie starts at 7:25 PM and ends at 9:10 PM.

1 hour, 45 minutes

500

A book has 320 pages. You read 40 pages a day. How many days to finish?

8 days