Variances Chapter 10
Absorption versus Variable Costing Chapter 12
Current Events/Trivia
Prior Chapters
100

Direct materials (DM) efficiency variances are recorded when?

When materials are used

100

Fixed manufacturing overhead costs are recognized as period costs when incurred using

Variable costing

100

Who did the Tampa Bay Buccaneers play yesterday?

Carolina Panthers

100

If production volume decreases: 

a.   fixed costs per unit increase. 

b.  average costs per unit decrease. 

c.   variable costs per unit increase. 

d. variable costs per unit decrease. 

a.  

200

Which type of costs will transfer from the master budget to the flexible budget unchanged assuming an operating capacity within the relevant range?

Fixed costs

200

What are two reasons companies would use variable costing?

 - Focus management attention on controllable (variable) costs;

 - Provide no incentive for inventory build up

 - Easier

200

What bowl game will the USF Bulls football team play in?

Boca Raton Bowl
200

The breakeven point is the point at which: 

 a.  selling one more unit will not increase income 

b.  contribution margin equals fixed costs 

c.  total revenues equal contribution margin. 

 d. fixed costs divided by revenues equals zero 

b.  

300

Memorable Moments manufactures a product that uses 2.5 standard labor hours per unit at a standard hourly rate of $12.00 per hour. If 3,000 units required 7,400 actual hours at an hourly rate of $12.40 per hour, what is the Direct Labor (DL) Price Variance and (DL) Efficiency Variance?


Price Variance = $2,960 Unfavorable

Efficiency variance = $1,200 favorable

Price:  

Actual costs           AQ @ SP                      Flex

AQ * AP                 AQ * SP                     FG * 

                                                             SQ*SP

7,400*  $12.40    7,400 * $12            3,000 * 2.5

 = 91,760            = 88,800             *$12=90,000

Price diff $2,960U              Eff  $1,200F


300

During 2025, KM Construction sold 10,000 units, with beginning and ending units for the year of 1,000. Manufacturing costs were as follows:  

                                            Variable    Fixed                                                                                                   

Mfg costs per unit                 $11.00           $7.00

Operating costs/unit             $3.00             $2.50

What is the difference in operating income between absorption and variable costing for the year?

0 - The difference in income is based on the change in inventory. As the quantity of inventory did not change during the year, there is no difference in income.  

300

Who is the President of USF and what was his/her background?

Rhea Law, attorney
300

A cost function is: 

  a.  a process of calculating present value of projected cash flows 

b.  A process of allocating costs to cost centers or cost objects 

c.   a mathematical description of how a cost changes with changes in the level of an activity relating to that cost 

d.  a way to identify a cost object when there is a physical relationship between inputs and outputs. 

c

Total costs = mX + Y

400

Century Company has the following information for the past month:

                  Actual   Flexible Budget   Master Budget

Sales        $51,000      $54,000            $50,000

Var costs    23,000        23,000              21,000

Century's  Sales Activity Variance is

$2,000 favorable

Sales Activity Variance = Flexible Budget Contribution Margin - Master Budget Contribution Margin = [($54,000 - $23,000) - ($50,000 - $21,000)] = $31,000 - $29,000 = 2,000, favorable


400

BioClinic sells its product for $80 per unit. During 2025, it produced 120,000 units and sold 105,000 units. Costs per unit are: direct materials $25, direct labor $10, variable overhead $5, and variable operating expenses $3. Fixed costs are $840,000 manufacturing overhead, and $75,000 operating expenses. What is the contribution margin using variable costing?

 $3,885,000

Sales   105,000 * $80                 = $8,400,000

Variable COS 105,000 * $40        = 4,200,000

Variable operating 105,000 * $3   =    315,000

CONTRIBUTION MARGIN                 $3,885,000

400

Highest temperature ever recorded in Tampa Bay

99

400

The number of units in the sales budget will differ from the number of units in the production budget when there is a change in: 

a.  the Finished Goods Inventory account 

b.  overhead charges. 

c.  the Direct Materials Inventory account. 

 d.  sales returns and allowances. 

a. 

500

Variances-R-Us has been working on the company's year-end variance analysis.

Budgeted fixed-MOH costs were $153,000 for the planned 12,000 tablets to be produced. Fixed-MOH was applied based on DL hours and every unit required 3 DL hours. Actual fixed-MOH costs totaled $158,000 for the year corresponding to 12,400 tablets being produced. Calculate the Fixed-MOH Price Variance and Fixed-MOH Volume Variance.  

Price Variance = $5,000 U

Volume Variance = $5,100 F

Actual             Master Bud                Applied

                                                 FG*SQ*SR=                                                    12,400*3*$4.25

 $158,000       $153,000               =158,100

500

The following information applies to Beets Corporation:

  Units produced               50,000

 Beginning Inventory         1,000 Units

  Ending Inventory             5,000 units

 Direct materials per unit           $20

Direct labor per unit                  $12

Variable manufacturing overhead per unit    $5

Fixed manufacturing overhead $200,000

Variable operating expenses per unit          $7

Fixed operating expenses                    $80,000

What is cost of sales using absorption costing?  What is the difference in operating income between absorption and variable costing?  

1.  COS Absorption - $1,886,000

2.  Difference in income = 16,000, ABS higher

Units sold  1,000 + 50,000 - 5,000 = 46,000

* cost/unit

 DM $20, DM $12, VOH $5, FOH $4 (a)    = $41

= Cost of sales                               $1,886,000

(a) $200,000/50,000 produced = $4U

2.  Ending inventory                5,000 units

 - Beg inventory                       1,000

Change in inventory Quantity    4,000 units

* FOH per unit                           $4

 = Difference in income       $16,000 (ABS higher)

500

Name the Big 4

Deloitte

KPMG

PWc

EY

500

At a production level of 100,000 units, variable costs per unit are $1.00 and fixed costs are $50,000. If production rises to 150,000 units, what are the costs per unit for both variable and fixed costs, respectively? 

  a.  $1.50 and $.67 

 b.  $1.00 and $.50 

c.   $1.00 and $.33 

d.  $.67 and $.33 

c.  

Variable cost/unit stays constant regardless of production.

Fixed costs $50,000 / 150,000 = $.33 per unit