Rounding
(Estimating)
Subtraction
Addition
Addition and Subtraction
Word Problems
100

Round 71,078 to the nearest thousand.

71,000

100

85,208 - ________ = 78,172

85,208 - 78,172 = 7,036

85,208 - 7,036 = 78,172

100

899 + 798 + 697 + 596 = ________

899 + 798 + 697 + 596 = 2,990

100

80,500 - 79,000 + 96,000 -20,000 = ________

80,500 - 79,000 = 1,500 

96,000 - 20,000 = 76,000

1,500 + 76,000 = 77,500 

100

Mrs. Davidson bought a car for $18,000. She also bought new tires that cost $16,500 less than the car. How much did she pay for the car and the new tires altogether? 

Car = $ 18,000 

Tires = $18,000 - 16,500 = 1,500 

Car ($18,000) + Tires ($1,500) = $19,500

200

Round 18,805 to the nearest thousand. 

19,000

200

3,821 - 2,999 =  ________ 

3,821- 2,999 = 822

200

31,670 + 988 = _________

31,670 + 988 = 32,668


200

1,000,000 - 856,000 + 30,000 - 15,000 = _________

1,000,000 - 856,000 = 144,000 

30,000 - 15,000 = 15,000

144,000 + 15,000 = 159,000

200

There were 10,000 people at Zilker park on Friday. 3,000 of them were men. There were 1,000 more women than men at the park and the rest were children. How many children were at the park? 

10,000 total people at the park 

men = 3,000 

women = men + 1,000 = (3,000 + 1,000) = 4,000

Men + Women= (3,000 + 4,000) = 7,000 

Children= total number of people at the park - men and women = (10,000 - 7,000) = 3,000 children. 

300

Estimate for 71,078 + 18,805 


71,000 + 19,000 = 90,000

300

20,000 - 672 = _______

20,000 - 672 = 19,328

300

31,670 = 18,790 + _______ 

31,670 - 18,790 = 12,880 

31,670 = 18,790 + 12,880

300

98,000 - 60,000 + 50,000 - 25,000 = __________

98,000 - 60,000 = 38,000

50,000 - 25,000 = 25,000

38,000 + 25,000 = 63,000 

300

8,152 people were at the Circuit of the Americas on Friday. 1,250 more were at the Circuit of Americas on Saturday than on Friday. 899 fewer people were at the Circuit of the Americas on Sunday than on Saturday. How many people attended the Circuit of Americas altogether on Saturday and Sunday? 

Friday= 8,152 

Saturday= Friday + 1,250 = (8,152 +1,250) = 9,402

Sunday = Saturday - 899 = (9,402 -899) = 8,503

 Saturday + Sunday = 9,402 + 8,503 = 17,905

400

Estimate 38,753 + 51,335

39,000 + 51,000 = 90,000

400

80,000 - _________ - 20,000 = 40,000 

80,000 - 20,000 = 60,000 

60,000 - 40,000 = 20,000

80,000 - 20,000 - 20,000 = 40,000 

400

10,000 = 2,000 + ________ 

10,000 - 2,000 =  8,000 

10,000 = 2,000 + 8,000 

400

A farmer sold 4,216 chicken eggs and 695 duck eggs last year. He then sold 6,234 chicken eggs and 876 duck eggs this year. How many more eggs did he sell this year than last year? 

4,216 + 695 = 4,911

6,234 + 876 = 7,110

7,110 - 4,911 = 2,199 

400

Dillards had 2,856 shirts in the warehouse. There were 2,002 fewer shirts at the store than in the warehouse. Some shirts transferred from the warehouse to the store and now the store has 1,449 shirts. How many shirts were transferred from the warehouse to the store? 

Warehouse = 2,856 shirts 

Store = Warehouse- 2,002 shirts = (2,856 - 2,002) = 854

Store = 1,449 shirts ( 1,449 -854 = 595 shirts from the warehouse transferred) 

Warehouse = 2,856 - 595 = 2,261 shirts now in the warehouse

500

Estimate 320,176 - 28,524

320,000 - 29,000 = 291,000 

500

70,000 - 18,500 - 4,600 = _______

70,000 - 18,500 - 4,600 = 46,900

500

40,000 + __________ + 30,000 = 100,000

40,000 + 30,000 = 70,000 

100,000 - 70,000 = 30,000 

40,000 + 30,000 + 30,000 = 100,000 

500

Mrs. Davidson went shopping at Box Lunch at the Mall. She bought a bag for 50$, a t-shirt for 18$, a water bottle for 20$, and two hats for 40$. She then realized she didn't need the water bottle or the extra hat, she returned them. How much money did Mrs. Davidson spend in total? 

50 + 18 + 20 + 40 = $128

128 - 20 - 20 = $88  

500

Mrs. Davidson has a pizza party. She bought 9 pizzas. Each pizza has 8 slices. She has 12 people at the party (including her). How many slices will each person get? 

9 pizzas 

1 pizza = 8 slices

12 people 

9 pizzas x 8 slices = 72 slices 

12 x ___ = 72    (6 slices)