Kole has 145 gummy bears. His mom gives him a bag of 120 for his birthday. How many gummy bears does Kole have in all?
265 gummy bears
Look at the pictograph. How much did Pastries and More spend on apples?
$30
Round 46 to the nearest ten.
50
Solve using regrouping.
46+77=____
123
Solve using partial sums:
123+67=____
123+60= 183
183+7=190
Maimoona is using beads to make bracelets. She has 1 new bag of 500 beads and 1 new bag of 120 beads. She also has 35 beads left in a bag that is already open. Which equation will let her find out how many beads she has altogether?
a. 1+500 + 1 +120 + 35 = ____
b. 2 + 500 + 120 + 35 = ____
c. (500 + 120) + 35 = ____
d. (500 + 120) − 35 = ____
C
Looking at the bar graph, how many students have birthdays in April?
3
Round 467 to the nearest hundred.
500
Solve using regrouping.
71-34=___
37
Solve using partial differences:
187-113=____
187-100=87
87-10=77
77-3=74
Terry needs 74 skittles for his gingerbread house. He already has 16. Which TWO equations would you use to find how many more he needs?
a. ___-74=16
b. 74- ___=16
c. 74-16=___
d. 74+16=___
B and C
Look at the bar graph. How many more students have a birthday in June than in August?
9
Round 678 to the nearest ten.
680.
Solve using regrouping.
412+145=___
557
Solve using partial sums:
534+140=___
534+100= 634
634+40=674
674+0=674
Jaida is saving $120 for a new bike. She already has $43. Which two equations can help her figure out how much more money she needs to save in order to buy the bike?
a.43 + __ = 120
b.43 − 120 = __
c.120 + 43 = ___
d.120 − __ = 43
A and D
Look at the pictograph. How many more sandcastles did Hannah build than Hayley?
6
Estimate the sum of 38+19=___
60
Solve using regrouping.
554-127=____
427
Solve using partial differences:
676-234=
676-200=476
476-30=446
446-4=442
Dominic can do 46 sit-ups at one time. His goal is to be able to do 82 sit-ups at one time. Which set of equations will help figure out how many more he needs to reach his goal?
a. 82 - 46 = □◻
46 + ___ = 82
b. 82 - 46 = ____
46 - __ = 82
c. 82 - 46 = __
46 + 82 = __
d. 82 - 46 = □◻
46 - 82 = ___
Look at the bar graph. How many more students chose peanuts than walnuts?
7
Estimate the difference of 149-31=___
120
Solve using regrouping.
614-236=___
378
Solve using partial differences:
713-356=
713-300=413
413-50=363
363-6=357