Sales taxes add a percentage to:
a. medical services
b. goods you buy
c. the salary you earn
b. goods you buy
In the United States, taxes are collected by the:
a. IRS
b. Supreme Court
c. FBI
a. IRS
True or False:
Taxes are not the same amount in every city and state.
True
Form that tells your employer how much federal tax to take out of your pay.
a. paycheck
b. W-2
c. W-4
c. W-4
What day is known as tax day?
a. January 1st
b. April 15th
c. December 31st
b. April 15th
List 2 considerations when looking for a car.
Possible answers:
cost, travel, mileage
What does FICA consist of?
a. health insurance
b. Social Security and Meidcare
c. Federal and State taxes
b. Social Security and Medicare
Name 2 alternative types of transportaion you can use if you are unable to drive.
Possible answers:
bus, carpool, Uber, etc.
Which is not an example of something taxes pay for?
a. cars
b. parks
c. schools
a. cars
List 2 expenses associated with buying a car.
Possible answers:
car payment, insurance, maintenance
Check for salary or wages made out to an employee.
a. paycheck
b. paystub
c. W-2
List 1 pro of buying a house, and 1 con of buying a house.
Possible answers:
Pro: no landlord, mortage payment instead of rent, long term
Con: responsible for the maintainence
What does unit rate mean?
a. per
b. how many
c. how much does one cost
c. how much does one cost
List 1 pro of renting and 1 con of renting.
Pros:
Cons:
When Devin looked at his paycheck, he saw that his gross pay was $200, but he only recieved $150. This is example of ____ tax.
a. sales
b. property
c. income
c. income
Ms. Moore makes $7.50 an hour and works 10 hours. How much is her gross pay?
$75
True or False:
You have to own a car or house to be a "real adult".
False
Calculate the wage for $13 an hour for 29 hours.
$377
True or False:
Income tax and sales tax are the same thing.
False
Calculate the wage for $9.25 an hour and 20 hours.
$185
What is the difference between gross pay and net pay?
Gross pay is the amount you earn BEFORE taxes/ deductions.
Net pay is your take home pay.
Calculate the unit rate for a 52oz bottle of orange juice that costs $4.48.
Unit Rate: 8.6 cents per oz
A store sells 5 packs of gum for $2.50. What is the unit rate per pack of gum?
$0.50 per pack
Calculate the unit rate for a 10oz pack of cherry tomatoes that costs $2.48.
24.8 cents per oz
Joe makes $17 an hour, and works 40 hours a week. What is his gross pay?
$680