500
Write a system of linear inequalities for this situation. Graph the inequalities.
You can spend at most $21 on fruit. Blueberries cost $4 per pound and strawberries cost $3 per pound. You need at least 3 pounds to make muffins.
Is it possible to buy 4 pound of blueberries and 1 pound of strawberries in this situation?
x = pounds of blueberries x + y > 3 (or equal to)
y = pounds of strawberries 4x + 3y < 21 ( or equal to)
Yes this is more than 3 pounds and costs $19, which is less than $21.