7 + p = 25
p = 18
k/-11 = 10
k = -110
Solve the following, y = -8
14 - y = ?
y = 22
Three slurpees cost $3.67. What is the cost of one slurpee?
(Write an equation, identify your variable, and solve with units.)
3s = 3.67
s = cost of one slurpee
s = $1.22 per slurpee
a - 25 = -7
a = 18
c + 7 = -13
c = -20
-17x = 34
x = -2
Solve if p = 12.
p/-3 = ?
p = -4
Carter went to the Minecraft movie with his 5 friends this weekend. Their total tickets cost $67.50. What was the cost of one movie ticket?
(Write an equation, identify your variable, and solve with units.)
6m = 67.50
m = cost of one movie ticket
m = $11.25
The product of a number and 5 is 30.
(Write an equation and solve.)
5n = 30
n = 6
44 = q - 10
q = 54
-2 = 84/y
y = -42
Solve if m = -16.3
m + 12.88 = ?
m = -3.42
Braden finished his test 14 minutes before Ariana did. If it took Ariana 57 minutes, and they both started the test at the same time, how long did it take Braden?
(Write an equation, identify your variable, and solve with units.)
b = how long it took Braeden
b + 14 = 57
b = 43 minutes
-6.2 + c = -1.25
c = 4.95
Eighteen subtracted from a number is 35.
(Write an equation and solve.)
n - 18 = 35
n = 53
The quotient of a number and -4 is 15.
(Write an equation and solve.)
n/-4 = 15
n = -60
Solve if x = 4.4
-2.5x = ?
x = -11
The smoothie shop offers a free smoothie each time a customer earns 75 points on their reward card. If Ken needs 17 more points, how many points does he currently have on his card?
(Write an equation, identify your variable, and solve with units.)
p = points needed
p + 17 = 75
p = 58 more points needed
15 = p/4
p = 60
The sum of -18 and a number is -5.
(Write an equation and solve.)
-18 + n = -5
n = 13
Triple a number is thirty.
(Write an equation and solve.)
3x = 30
x = 10
Solve if m = -15
m/-2.4 = ?
m = 36
An online file storage site offers a payment plan where users can pay for a year membership in 12 equal payments. If Manny paid $7.95 per month, how much did he pay in full for a year?
(Write an equation, identify your variable, and solve with units.)
y/12 = 7.95
y = $95.40 per year
There are 20 students in our class. If there are 133 chocolates in a box and Ms. Pankratz shares them equally with students only (she doesn't want any), how many does each student get?
(Write an equation, identify your variable, and solve with units.)
c = how many chocolate bars each student gets
20c = 133
c = 6.65 chocolates per student