One-step Equations
Two-step Equations
Multistep Equations
Word Equations
Writing Equations
100

b - 2 = -10

b = -8

100

9x - 18 = -9

x = 1

100

10(1 + 3b) = -20

b = -1

100

331 students went on a field trip. Six buses were filled and 7 students traveled in cars. How many students were in each bus?

54

100

Write the equation: (do not solve)

8 less than 3 times a number is 14

3x -8 = 14

200

y + 15 = -18

y = -33

200

m/9 - 1 = -2

m = -9

200

3h + 6 -h = -20

h = 7 

200

Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?

$2.00

200

Write the equation: (do not solve)

The product of w and 9 is 54

9w = 54

300

-8n = 64

n = -8

300

-3x -1 = 2

x = -1

300

-(n - 8) = -2

n = 10

300

Maria bought seven boxes. A week later half of all her boxes were destroyed in a fire. There are now only 22 boxes left. With how many did she start?

37

300

Write the equation: (do not solve)

12 more than 3 times a number is -17

3x + 12 = -17

400

p/-5 = -6

p = 30

400

r/-3 + 6 = 1

r = 15

400

4x - 7 + x = 18

x = 5

400

Imani spent half of her weekly allowance playing mini-golf. To earn more money her parents let her wash the car for $4. What is her weekly allowance if she ended with $12?

$16.00

400

Write the equation: (do not solve)

y times 12 plus 7 is -15

12y + 7 = -15

500

56 = -8x

x = -7

500

-16y + 3 = 35

y = -2

500

4k - 3 -4k + 1 +3k = -17

k = -5

500

Aliyah had some candy to give to her four children. She first took ten pieces for herself and then evenly divided the rest among her children. Each child received two pieces. With how many pieces did she start?

18

500

Write the equation: (do not solve)

8 people split the bill evenly and they each pay $28.50

x/8 = $28.50