Add/Subract
Multiply
Divide
10,100,1000
100

14 +  3.89 +  .75

18.64

100

14 x 3.8

53.2

100

1.25 /5 

0.25

100

53.7 x 10

66.37 x 1000

0.003 x 1000

7.03 x 10

537

66370

3

70.3

200

20 - (8.07 +9.99)

1.94

200

12.5 x 8.9

111.25

200

28 / 0.7

40

200

87 / 10

1.25 / 100

12,000 / 1000

134.5 / 100

8.7

0.0125

12

1.345

300

Compare using greater than or less than symbols

3.94 + 14.81  _________11.27 + 7.65  

Less than

300

Willa downloads 5 songs. Three of the song files are each 2.75 MB. Two of the song files are each 3.8 MB How much space does Willa need for the songs to download? 

15.85MB

300

3.75/2.5

1.5

300

Jason save $0.02 for 10,000 days. How much did he save?

$200

400

Three boxes of cereal have masses of 379.4 grams, 424.25 grams, and 379.37 grams. What is the difference between the box of cereal with the greatest mass and the box with the least mass? 

44.88 grams

400

Joe buys three pairs of flip flops for $2.99 each. 2 shirts for $8.75 each and 4 pairs of sunglasses for $4.99. How much did Joe spend?

$46.43

400

What is the cost per can of soda ( may go up to 4 places past the decimal)

6 pack- $3.45

12 pack - $5.25

24 pack-  $12.96

6 pack -  0.575

12 pack 0.4375

24 pack  0.54


400

13.5 x _____   =13,500

0.75 x  _____  =7,500

_____ x 100 =  87.5

1000

10,000

0.875

500

Ryan and Sarah are looking at cell phone plans. A group plan will cost $120.95 per month. An individual plan will cost $62.77 per month. Should Ryan and Sarah purchase a group plan or two individual plans? How much do they save by making that choice per month? 

group plan save $4.59

500

18.89 x 43.2

816.048

500

Compare using greater than or less than

86/ 0.04 ____ 14.36 / 0.04


greater than

500

13.5  / ____  =   1.35


34 /   _____ =  0.34

____ / 100  =   180

10

100

18000