Cameron has 5 shirts and 1 baseball cap. Determine the ratio relationship between the number of shirts Cameron has to the number of baseball caps he has.
(Write it in the 3 ways we can write ratios)
108 in. = ___________ ft.
Two girls share 5 cookies evenly. How much did each girl get?
Write an expression for A number, n, less than the product of 8 and 6
Ms. Bridget has 6 textbooks for every 3 notebooks. Make a ratio table to find out how many textbooks Ms. Bridget has if she has 6 notebooks
7 km= ______________ m
What is 6/7 divided by 2/7?
Lisa and Jim go to Macy’s to buy new shoes. Lisa found a pair of shoes on clearance that were 50% off. She is also a rewards member of Macy’s so she gets $2 off every purchase. The expression below can be used to find her final price for her shoes with an original price of x.
.5x - 2
If x= $45.70, then what is the final price of the shoes?
A classroom has 23 pencils for every 5 pens. The classroom has 92 pencils. How many pens does the classroom have?
Az-Zubair and Kysierra are making 6 pounds of cake to sell at the bake sale. How many ounces are they making? If they charge $3.00 per ounce, how much money will they make if they sell it all?
Find the quotient of 4 and 5/8 divided by 4. Write your answer as a mixed number.
At a pumpkin patch you choose a pumpkin weighing 9.5 pounds and pay $4.75. What is the cost per pound of the pumpkin?
Simplify:
5x - 2x + 2x - (4 + 3 - 2) + x
Kelly swims 6 miles in 18 minutes. To win a prize, Kelly needs to swim 1 mile in 3 minutes. Will she win the prize? Show your work.
The builder has a piece of wood that is 213 centimeters long. He needs to measure the wood in different units to check his accuracy.
How many meters is this piece of wood?
How many millimeters is this piece of wood?
2,130 mm
2.13 metersThe quotient of 5 and 3/4 divided by 2 and 1/2 is 40/23. True or false? If false, what is the correct answer?
Mrs. Maxwell had $567.89 in a bank account. How much money did she have left in her bank account after she used her debit card two times, each for $13.60?
True or false?
2x + 3x + 5y = 10xy
Explain how you know
Angela enjoys swimming and often swims at a steady pace to burn calories. At this pace, Angela can swim 1,700 meters in 25 minutes.
What is Angela’s unit rate?
The class is trying to solve how many cups are in 5 quarts. Chris says there are 20 cups in 5 quarts but Aaron says there are 40 cups in 5 quarts. Who is correct? Show your work.
Saliyah ran 4 and 1/2 miles in 1 and 3/4hour. What was her average running speed, in miles per hour?
A stack of newspapers is 22.5 inches thick. Each newspaper is 1.5 inches thick. How many newspaper are in the stack?
Ethan rented a car for 5 days. He paid a total of $110. What was the average cost per day to rent the car?
Write an equation then solve
x=$22