When buying hamburger buns there are two deals shown below. Which deal is the better one?
Deal 1: $4.72 for 8
Deal 2: $6.96 for 12
Deal 2 is better by $0.01 cent.
What is the constant of proportionality in the following equation?
y = 9x + 1/2
k = 9
What is the cost per snack?
For every 1 snack it will cost $1.50
What is the constant of proportionality in a for every sentence?
For every 1 inch on a map the actual distance is 30 miles.
Julie was able to walk 16 miles through the park in 6 hours. How long will it take her to walk 24 miles through the park?
9 hours
At Harps, you can buy 4 bags of gummy worms for $5.25. At Walmart, 6 bags of gummy worms cost $6.75. Which store should you buy gummy worms at?
Walmart because the price per bag is $1.13 while the price at Harps is $1.31
Is the following equation proportional or non-proportional? Justify your thinking.
y = 3/4x
Proportional - the equation follows the pattern of y=kx, demonstrates a linear relationship, and will pass through the origin with the given constant.
Write the equation that keeps the flour to milk ratio proportional.
y = 0.5x
m = 0.5(f)
Explain what the point (6,20) means in this situation.
For every 6 oz of pineapple juice I need 20 oz of orange juice.
The ratio of vanilla pudding to chocolate pudding in a banana split pie is 4 to 3. Olivia has 64 oz of vanilla pudding. How much chocolate pudding does she need?
48 ounces
Boxes of Cereal
Deal 1: 3 for $11.97
Deal 2: 5 for $20.20
Deal 1 is better by $0.05 cents.
Construct an equation for the given scenario.
Mr. Holland and Mr. Haden kayaked 44 miles in the course of 11 hours. How many miles were they able to kayak per hour?
y = 4x
How much will Calvin earn if he works 15 hours?
$187.50
What is the equation that best represents this graph?
y=3/5x
y=0.6x
If there are 1200 calories in an 8 oz piece of cheesecake, how many calories are in a 3 oz piece of cheesecake?
450 calories
Which is the better buy? $3.29 for a 16-ounce bag of candy $2.99 for a 12-ounce bag of candy
What is $3.99 for 16-ounce bag = $0.21 per ounce
Construct an equation for the given scenario.
The Stars team decides to go on a field trip to War Eagle Cavern. The trip will cost $7.50 for each student and teacher to enter the park, plus a $150 fee for transportation.
y = 7.50x + 150
Write the unit rate as an ordered pair and an equation.
(1, 1/21)
y = 1/21(x)
Hector says you will earn $320 dollars in 32 hours.
Hannah says when you work 18 hours you make $160.
Who is correct?
Hector is correct because the relationship between hours and dollars is for every 1 hour you earn $10.
Annie bought 3 bags of special candy for $1.20. How much do 8 bags of candy cost?
$3.20
Ethan can buy 4 CDs for $71.96 at CD Express or 9 CDs for $134.55 at Music Rox. Which has the better unit cost? How much is he saving per CD?.
Music Rox has the better buy (14.95 per CD). Ethan saved $3.04 per CD.
Use the following equation to answer the question below.
y = 2.50x + 5.00
You and your family decides to go to a Razorback football game. You are charged a $5.00 entrance fee for entering the parking garage, and have chosen to pay for an 8 hour parking pass that costs $2.50 per hour. How much are you and your family having to pay for parking in total?
You would have to pay $25.00 for parking.
Our team has decided to make a batch of cookies for all 658 students at HTMS. If Mrs. Lane bought 5 gallons of milk (1 gallon = 16 cups) and plans to use them all to make the cookies, how many cups of flour will she need to purchase for her recipe?
Mrs. Lane will need 160 cups of flour.
What is the unit rate written as an ordered pair?
(1, 1/3)
CREW is making spirit buttons. They will make 245 buttons in 1 3⁄4 hours. At this rate, how many buttons will CREW make in 5 hours?
700 buttons