7.Rita has a loan of 45,580.This loan has a simple interest rate of 4% per year. What is the amount of interest that Rita will be charged on this loan at the end of on year?
A.$47,403.20
B.$11,395
C.$18,232
D.$1,823.20
D.$1,823.20
21.A music club has 15 members.Each member pays monthly dues of $14.60. On the first day of the month,8 members payed there due. The remaining members paid their dues on a second day of the month.How much money was collected in dues on the second day of the month?
A.$335.80
B.$102.20
C.$116.80
D.$219.00
B.$102.20
24.Chloe is 5 feet 4 inches tall. There are 2.54 centimeters in 1 inch. What is Chloe’s height in centimeters?
F 56.54 cm
G 13.72 cm
H 162.56 cm
J 152.40 cm
H 162.56 cm
38.A refrigerator is priced at $525.50. There is a 6% sales tax rate. What is the sales tax for the refrigerator in dollars and cents?
31.53
49.Ana drew a map of the Panama Canal. In the scale Ana used for the map, 4 centimeters represents 20 kilometers. The actual length of the Panama Canal is 82 kilometers. What is the length in centimeters of the Panama Canal on Ana’s map?
A 410 cm
B 15.5 cm
C 16.4 cm
D 162 cm
C 16.4 cm
9.A group of students stood in a circle to play a game.The circle had a diameter of 22 meters.Which measurement is closest to the circumference of the circle in the meter?
A.34.54 m
B.1,519.76 m
C.379.94 m
D.69.08 m
D.69.08 m
23.if x=-6, which inequality is true?
A.-5 - 3x >10
B.-3 - 5x < -14
C.1-2x > 13
D.2 - x< -3
A.-5 - 3x >10
26.A bag contains:
• 5 red marbles
• 6 blue marbles
• 3 green marbles
• 4 black marbles
• 2 yellow marbles
A marble will be drawn from the bag and replaced 100 times. What is a reasonable prediction for the number of times a green or black marble will be drawn?
F 14
G 65
H 7
J 35
J 35
44.What is the value of x in this equation?
2x + 2 = 52
-27
13.The list below shows how many students attended a school dance in each of the past six years.
120, 132, 100, 150, 132, 140
Which measure of data should NOT be used to predict the number of students that will attend the dance this year?
A Mean
B Median
C Mode
D Range
d.
8.ms. Blankenship had $80 to purchase school supplies for her class.She bought 32 glue sticks and 32 crayons.Each glue stick cost $1.40,and each box of crayons cast $0.59.How much money did Ms. Blankenship have left after these purchases?
F.$16.32
G.$18.88
H.$63.68
J.$35.20
F.$16.32
12.Leo wants to buy some shoes. He found the shoes at three different stores for a price of $35.The stores are each having a sale.
• Store X is offering 15% off the price of the shoes.
• Store Y is offering $5 off the price of the shoes.
• Store Z is offering a discount off the price of the shoes.
Which statement about the sale price of these shoes is true?
F. Store X has the best sale price of $20.
G.Store Z has the best sale price of $28.
H. Store Y has the best sale price of $30.
J. Store Z has the best sale price of $7.
H. Store Y has the best sale price of $30.
32.At an assembly 7 out of the first 10 students who entered the gym were carrying a backpack. Based on this information, if 700 students were at the assembly, how many students could be expected to be carrying a backpack?
490
48.The price of a television was reduced from $250 to $200. By what percentage was the price of the television reduced?
F 20%
G 25%
H 80%
J 50%
F 20%
Yael worked out at a gym for 2 hours. Her workout consisted of stretching for 21 minutes, jogging for 45 minutes, and lifting weights for the remaining amount of time. What percentage of Yael’s workout was spent lifting weights?
F 55%
G 45%
H 66%
J 54%
g.
15.Yvette used 6 grams of tea leaves to make 24 fluid ounces of tea.Last week she made 288 fluid ounces of tea. How many grams of tea leaves did Yvette use to make tea last week?
A.0.5 g
B.1,152 g
C.72 g
D.2 g
C.72 g
18.Corbin made a scale model of the San Jacinto Monument. The monument has an actual height of 604 feet. Corbin’s model used a scale in which 1 inch represents 100 feet. What is the
height in inches of Corbin’s model?
6.04
38.A refrigerator is priced at $525.50. There is a 6% sales tax rate. What is the sales tax for the refrigerator in dollars and cents?
$31.53
7.Abe is buying taco shells for a party. There will be 13 adults and 17 children attending the party. He plans to make 3 tacos for each adult and 1 taco for each child. There are 8 taco shells in each package. What is the least number of packages of taco shells Abe will need to buy in order to have enough tacos for the people attending the party?
A 7, because ( ) 13 × + 3 17 ÷ 8 = 7
B 28, because ( ) 13 × + 17 3 ÷ 8 = 28
C 80, because ( ) 13 + × 17 8 ÷ 3 = 80
D 8, because ( ) 13 + × 17 3 ÷ 8 = 8
A 7, because ( ) 13 × + 3 17 ÷ 8 = 7
Mr. Nelson sold 147 bags of popcorn and 216 bottles of water in 3 days. At this rate, how many more bottles of water than bags of popcorn will Mr. Nelson sell in 5 days?
F 84
G 69
H 115
J Not here
H.
19.An isosceles triangle has base angles that each measure 42o .which equation can be used to find z,the measure of the third angle of this isosceles trangle in degress?
A.84+2z=180
B.84+z=180
C.42+2z=180
D.42+z+180
B.84+z=180
22.A store manager receives a delivery of 2 boxes of lightbulbs. Each box contains 25 lightbulbs. The store manager tests all the lightbulbs and finds that 2 of them are defective. Based on these results, what can the store manager predict about the next delivery of lightbulbs?
F. A delivery of 3 boxes will contain 3 more defective lightbulbs than a delivery of 2 boxes.
G. A delivery of 4 boxes will contain 2 more defective lightbulbs than a delivery of 2 boxes.
H. A delivery of 5 boxes will contain 10 more defective lightbulbs than a delivery of 2 boxes.
J. A delivery of 6 boxes will contain 3 more defective lightbulbs than a delivery of 2 boxes.
G. A delivery of 4 boxes will contain 2 more defective lightbulbs than a delivery of 2 boxes.
39.A storage container is shaped like a rectangular prism. The volume of the container is 1,360 cubic feet. The area of the base of the container is 160 square feet. What is the height of the container in feet?
A 17 ft
B 34 ft
C 8.5 ft
D Not here
C 8.5 ft
50.Jeff bought a bottle of water for $2. He also bought some hot dogs for $3 each. Jeff did not spend more than $14 on the hot dogs and the bottle of water. Which inequality can be used to find h, the number of hot dogs that Jeff could have bought?
F 3h 2 ≤ 14
G 3h + 2 ≤ 14
H 3h 2 ≥ 14
J 3h + 2 ≥ 14
G 3h + 2 ≤ 14
1. Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon?
A.57.46
B.8.50
C.19.50
D.24.70
B.8.50