Long Division
84÷4=
21
4.5 + 2.3 = ?
6.8
2 × 3 = ?
6
1/2 (> or <) 2/2
1/2 < 2/2
2.4 x 10 = ?
24
96÷3=
32
7.8 − 3.2 = ?
4.6
4 × 2.5 = ?
10
1/4 (> or <) 1/2
1/4 < 1/2
3.68 x 10 = ?
36.8
315÷5=
63
5.25 + 2.40 = ?
7.65
3 × 1.4 = ?
4.2
3/6 (> or <) 5/6
3/6 < 5/6
4.24 x 100 = ?
424
624÷12=
52
9.6 − 3.75 = ?
5.85
A notebook costs $2.50. You buy 4 notebooks. How much do you spend?
$10.00
2/3 (> or <) 3/6
2/3 > 3/6
4/6 > 3/6
56.9 x 100 = ?
5,690
A 12.6-pound bag of rice is divided equally into 3.5-pound portions. How many portions can you make?
3.6 portions
You have $15.00. You spend $6.75 and then receive $2.50. How much money do you have now?
$10.75
65 - 15 = ?
50
3/4 (> or <) 5/8
3/4 > 5/8
6/8 > 5/8
84.3 x 1,000 = ?
84,300