Operations Only
6 + 4 × 5
26
(8 + 4) × 2
24
5²
25
2.5 + 1.5 × 2
5.5
You buy 3 pencils at $2 each. Write an expression and find the total.
3 x 2 = 6
18 − 6 ÷ 3
16
20 − (6 + 4) ÷ 2
15
4² + 6
22
6 ÷ 0.5
12
A student earns $10 per hour for 4 hours and spends $15. How much is left?
4 × 10 − 15 = $25
10 + 12 ÷ 4 × 2
16
3(5 + 7) − 6
30
20 − 2³ × 2
4
(4.2 − 1.2) × 3
9
Movie tickets cost $8 each. You buy 4 tickets and popcorn for $6.
4 × 8 + 6 = $38
25 − 5 × 3 + 4
14
(18 − 6) ÷ 3 + 4
8
(3² + 5) × 2
28
(3 ÷ ½) + 1
7
You buy 5 shirts for $12 each. One shirt is returned for $12.
5 × 12 − 12 = $48
40 ÷ 5 × 2 − 6
10
(4 + 6)(3 + 2)
50
(2 + 3²)²
121
1.5² + 4.5 ÷ 1.5
5.25
A class buys 6 notebooks at $3.50 each and earns $10 from a fundraiser.
6 × 3.5 + 10 = $31