7.RP.1
7.RP.2
7.RP.3
7.NS.3
7.EE.1
100

Aliya hikes up a mountain for 2 hours. During this time, she hikes a distance of 1 1/3 miles. How many miles per hour can Aliya hike?

What is 2/3 miles per hour

100

A hot dog costs $2 at the ballpark. What equation shows the total cost, c, of n hot dogs?

What is c = 2n?

100

Simon wants to drive 450 miles in 12 hours. He knows that stopping for breaks will take a total of 3 hours. What should be his average speed in miles per hour?

What is 50 mph?

100

What is the sum of -8 + 5?

What is -3?

100

Evaluate 8(x - y) if x = 5 and y = 2.

What is 24?

200

A person can read 24 pages of a book in 1/3 of an hour. What is this person's reading rate in pages per hour?

What is 72 pages per hour?

200

The value of y is proportional to x. When x = 3, then y = 15. What equation represents the relationship between x and y?

What is y = 5x?

200

A shirt costing $34.00 is on sale for 30% off. What is the new price of the shirt after the discount?

What is $23.80?

200

What is the value of (-13) - (-25)?

What is 12?

200

Evaluate x - y + 6 if x = 6 and y = 1.

What is 11?

300

Dante bought 15 pounds of metal for $36. What is the cost per pound of metal?


What is $2.40 per pound?

300

Keith is buying a television for 20% off the regular price. If the regular price of the television is $300, what is the sale price of the television before tax?

What is $240?

300

Mr. Sanchez bought 2 magazines for $9.95 each and 1 book for $14.95. If the sales tax is 6%, what is the total cost of Mr. Sanchez's purchases?

What is $36.94?

300

Ms. Lang bought 3/4 pounds of red grapes and 7/10 pounds of green grapes. How many pounds of grapes did Ms. Lang buy in all?

What is 1 and 9/20 pounds?

300

Evaluate n^2 - m if m = 7 and n = 8.

What is 57?

400

Jason drove his car 395 1/5 miles and used 13 3/10 gallons of gas. How many miles did Jason drive per gallon of gas?

What is 29 5/7 miles per gallon?

400

On a map of North Carolina, 27 centimeters represents 18 miles. Based on the map, what equation would calculate the number of miles between two cities, y, when they measure x centimeters apart?

What is y = 2/3x?

400

A notebook costs $4.50 plus sales tax. After sales tax, the notebook is $4.86. What is the sales tax rate?

What is 8%?

400

Miss Winston has a credit card balance of $43.23. She purchased a pair of shoes for $50.00. What is the new balance on the credit card?

What is -$6.77?

400

Evaluate mn / 6 + 10 if m = 7 and n = 6.

What is 17?

500

Marie can make 1/8 quart of orange juice in 3/4 of a minute by squeezing oranges. At this rate, how much juice can she make in 1 minute?

What is 1/6 quarts per minute?

500

Suppose that a butterfly can fly 82 feet in 4 seconds. A dragonfly can fly 50 feet in 2 seconds. Which can fly faster and by how much?

What is The dragonfly can fly 4.5 feet per second faster?

500

An account earned $143.86 in simple interest over 4 years and 3 months. There were no deposits or withdrawals on the account. The interest rate is 0.25%. What was the principal for this account?

What is $13,539.76?

500

Evaluate (2/5)^2 + 2 1/2.

What is 2.66 or 2 and 33/50?

500

Evaluate x(y / 3)^2 if x = 4 and y = 9.

What is 36?