Aliya hikes up a mountain for 2 hours. During this time, she hikes a distance of 1 1/3 miles. How many miles per hour can Aliya hike?
What is 2/3 miles per hour
A hot dog costs $2 at the ballpark. What equation shows the total cost, c, of n hot dogs?
What is c = 2n?
Simon wants to drive 450 miles in 12 hours. He knows that stopping for breaks will take a total of 3 hours. What should be his average speed in miles per hour?
What is 50 mph?
What is the sum of -8 + 5?
What is -3?
Evaluate 8(x - y) if x = 5 and y = 2.
What is 24?
A person can read 24 pages of a book in 1/3 of an hour. What is this person's reading rate in pages per hour?
What is 72 pages per hour?
The value of y is proportional to x. When x = 3, then y = 15. What equation represents the relationship between x and y?
What is y = 5x?
A shirt costing $34.00 is on sale for 30% off. What is the new price of the shirt after the discount?
What is $23.80?
What is the value of (-13) - (-25)?
What is 12?
Evaluate x - y + 6 if x = 6 and y = 1.
What is 11?
Dante bought 15 pounds of metal for $36. What is the cost per pound of metal?
What is $2.40 per pound?
Keith is buying a television for 20% off the regular price. If the regular price of the television is $300, what is the sale price of the television before tax?
What is $240?
Mr. Sanchez bought 2 magazines for $9.95 each and 1 book for $14.95. If the sales tax is 6%, what is the total cost of Mr. Sanchez's purchases?
What is $36.94?
Ms. Lang bought 3/4 pounds of red grapes and 7/10 pounds of green grapes. How many pounds of grapes did Ms. Lang buy in all?
What is 1 and 9/20 pounds?
Evaluate n^2 - m if m = 7 and n = 8.
What is 57?
Jason drove his car 395 1/5 miles and used 13 3/10 gallons of gas. How many miles did Jason drive per gallon of gas?
What is 29 5/7 miles per gallon?
On a map of North Carolina, 27 centimeters represents 18 miles. Based on the map, what equation would calculate the number of miles between two cities, y, when they measure x centimeters apart?
What is y = 2/3x?
A notebook costs $4.50 plus sales tax. After sales tax, the notebook is $4.86. What is the sales tax rate?
What is 8%?
Miss Winston has a credit card balance of $43.23. She purchased a pair of shoes for $50.00. What is the new balance on the credit card?
What is -$6.77?
Evaluate mn / 6 + 10 if m = 7 and n = 6.
What is 17?
Marie can make 1/8 quart of orange juice in 3/4 of a minute by squeezing oranges. At this rate, how much juice can she make in 1 minute?
What is 1/6 quarts per minute?
Suppose that a butterfly can fly 82 feet in 4 seconds. A dragonfly can fly 50 feet in 2 seconds. Which can fly faster and by how much?
What is The dragonfly can fly 4.5 feet per second faster?
An account earned $143.86 in simple interest over 4 years and 3 months. There were no deposits or withdrawals on the account. The interest rate is 0.25%. What was the principal for this account?
What is $13,539.76?
Evaluate (2/5)^2 + 2 1/2.
What is 2.66 or 2 and 33/50?
Evaluate x(y / 3)^2 if x = 4 and y = 9.
What is 36?