Ratios
Unit Rates
Percentages
Fractions
Decimals
100

400

In a jar of holiday jellybeans, there are 5 red jellybeans for every 6 green jellybeans. If there are 255 red jellybeans, how many green jellybeans are in the jar? 

306

100

300

A recipe for biscuits requires 3 cups of flour and 1 cup milk. How much milk is used per one cup of flour?

1/3 cup

100

200

A store is having a 20%-off sale on all TVs. If George buys one TV $60, what was the original price, in dollars, of his purchase?

$300

100

100

Solve.

1/4 div 2/3

3/8

100

200

9,614div22

437

200

100

In a vase, there are 8 white roses, 4 red roses and 3 yellow roses. What is the ratio of white roses to total number of flowers?

8 : 15

200

200

A sale at the grocery store says $84 for 4 packages of steak. What is the unit cost for a package of steak?

$21

200

500

60 bands are marching in Mardi Gras parades in 2024. Of the 60 bands, 27 are middle school bands. What percentage of the bands are middle school bands?

A) 25%    B) 60%      C) 40%       D) 45%

D) 45%

200

200

Solve. 

4 div 5/6

24/5 or 4 and 4/5

200

500

Mr. Hill was buying supplies for band. He bought 13 boxes of reeds for $4.22 each. He also bought 2 packages of sheet music for $17.17 each. How much did he spend on supplies?

$89.20

300

500

A group of basketball players and coaches are going to a Pelicans game together. The total number of people going on the trip is 72. The ratio of players to coaches is 8:1. 

Each player will receive a T-shirt with their ticket.

How many shirts will be given to the students attending the game?

64

300

400

There is a sale on Halloween: 13 frozen pizzas for $78. What is the cost, in dollars, for 4 pizzas?

$24

300

100

What is 40% of $240?

$96

300

300

A board is  3 1/4 feet long. A carpenter wants to cut it into pieces that are  1/2 foot long. How many  1/2 foot long pieces will she be able to cut?

6

300

400

A board is 9.6 feet long. If a carpenter needs to cut it into 4 equal pieces, what size will each of the 4 pieces be?

2.4 feet

400

200

Ms. Singleton says the ratio of question she can grade to number of minute is 4 to 1. Select the correct statement.

A) Ms. Singleton grades 20 questions in 3 minutes.

B) Ms. Singleton grades 1 question per minute.

C) Ms. Singleton grades 10 questions in 5 minutes.

D) Ms. Singleton grades 20 questions in 5 minutes.


D

400

500

Which has the lowest unit price: a box of 12 chocolates that costs $16.84 or a box of 9 chocolates that costs $13.05?

The box of 12 chocolates

400

300

A girl scout troop collects 75% of the money toward their goal for camp fees. If they have $300, how much money were they hoping to raise?

$400

400

400

Solve.

10 1/2div2 1/4

4 2/3

400

100

Solve.   2.26 + 14.275

16.535

500

300

In a middle school there are 10 boys for every 15 girls. If there are 125 total students, how many are girls?

75

500

100

There is a sale on Halloween: 13 frozen pizzas for $78. What is the cost, in dollars, for one pizza?

$6

500

400

24 out of 30 girls on a dance team are wearing blue shoes. What percentage of the girls are wearing blue shoes?

A) 50%    B) 15%    C) 80%     D) 75%

C) 80%

500

500

A roll of banner paper is  18 2/5 feet long. Ms. P wants to cut it into pieces that are  1 2/3  feet long. How many pieces will she be able to cut that are the correct size?

11 pieces

500

300

Evaluate.

277.68div5.2

53.4