Best Food Rate
Best Food Rate
Best Game Rate
Best Clothes Deal
100

                     or                

A. $1.99 / 6 oz.                                B.  $2.99 / 16 oz.

B. $2.99 / 16oz.= $0.1869

100

                       

A. $0.99 / 2 oz.    or          B. $12.99 /30 oz.

B.  $0.43 / oz

100

Video game rentals

A.  $10.00 / 4 days     or        B. $13.00 / 5 days

A. $2.50 / day 

100

What is the best deal?

A.  3 shirts for $24.00


B. 5 shirts for $42.50

A. $8.00 ea.

200

                       

$22.30   @ Amazon             or        $10.39 @ Target

B. $0.2598

200

                       

A. $1.99 / bag       or        B. $17. 80 / 10 pk. bags

B. $1.78 / bag

200

Which game set is a better deal?

A.  Nintendo game set             $299.00 for 20 games


B. A.  Nintendo game set Sale  $399.00 for 25 games

A. $14.95 per game

200

What is the best deal?

A. 5 pants for $55.00

B. 4 pants for $45.00

A.  $11.00 a pair of pants

300

.              

    A. Target $8.99            or     B. Albertsons $4.99

A. $0.3746

300

                       

normally $4.99 / lb.

 A. Sale $2.99 /lb.   or      B. $32.00 / 10 /lbs,

A. $2.99 / lb.

300

Which Lazer Tag Party set is the best value ( 8 guns) ?

A. $199 for 3 hours


B. $299 for 5 hours

B. $60.00 / hour

300

What is the best deal?

A. 1 pair of Nike's $70

B. 3 pairs of Nike  $195

B. $65 / pair

400

A. 3 Medium Pizzas                       B.  2 Large Pizzas

for $10.99                    or             for $10.99

(1 med. = 300 grams).                (1 lg. = 500 grams)

B. $10.99 /1000 grams = 

     $0.01099/g

400

                             

A. $1.99 / 16 oz.      or            B. $9.99 / 100 oz.

B. $0.099 / oz

400

Which Bowling Game Package is the best deal?  Why?

A. $250 for 10 kids  3 hrs. (includes cake and drinks)


B. $375 for 15 kids  4 hrs. (includes cake and drinks)

This is tricky.  It depends if you only have 9 kids to invite.  If you have more than 9, then B. is the better value.

400

What is the best deal?

A. 3 dresses for $69


B. 4 dresses $ 75

B. $17 / dress

500

               

 A. $5.99 / gallon.      or   B.  $1.75 / qt. (4 qts = 1 gal.)

A. $5.99 / gallon. 

500

A.  $4.99 / 16 oz. pie    or   B. $8.99 / 32 oz. pie  

B. $0.2809 oz.

500

If you charge $25 an hour, how much should you charge for 5 hours of game time?

$    25  =__x_

hr.  1.       5

$125

500

What is the best deal?

A. 5 piece mountain gear $199

B. 4 piece mountain gear $169

A $39.94 each item