Add/Subtracting
Math
Multiplying/Dividing
Misc
Fractions and Ratios
100
Pamela is planting her flower beds. She initially bought 72 bedding plants at Home Depot. If she plants 29, how many plants remain unplanted?
What is 43. (72-29)
100
Convert to a decimal: 3 and 3/4%
What is .0375 (3.75%)
100
1,292 x 158
What is 204,136.
100
At Fancy Fruit Distributors, Inc. the ratio of fruits to vegetables sold is 5 to 3. If 1,848 pounds of vegetables are sold, how many pounds of fruit are sold?
What is 3,080. 5/3 = x/1,848 3x = 5(1,848) 3x = 9,240 x = 3,080
100
Convert the following improper fraction to a whole number or a mixed number: 64/15
What is 4 and 4/15.
200
Deb is an accounting professional earning a salary of $58,000. What is her equivalent weekly gross pay?
What is $1,115.38
200
What is the amount of simple interest on a loan of $6,440 at 5 and 1/2% for 7 months?
What is 206.62 I = PRT I = 6440*.055*(7/12)
200
Solve for the portion, rate, or base. 24% of 1,700.
What is 408. P = R x B P = .24 x 1,700 P = 408
200
A motorcycle that originally sold for $9,700 was marked down and sold for $7,950. What is the markdown percentage? Round to the nearest tenth of a percent. (Ch 8)
What is 18%. 9700-7950 = 1750 Markdown % = MD/Original Price=1750/9700=.1804
200
Add and reduce: 11/12 + 3/5 + 19/30
What is 2 and 3/20. 55/60 + 36/60 + 38+60 = 129/60 = 2 and 9/60 = 2 and 3/20.
300
Alan Kimball earns $22.34 per hour as a specialty chef at Le Bistro Restaurant. If he worked 53 hours last week and was paid time-and-a-half for weekly hours over 40, what was his gross pay?
What is $1,329.23. Regular pay = 22.34x40 = 893.60 Overtime pay = 22.34x1.5x13 = 435.63
300
Manually calculate the compound interest on an investment of $10,000 at 4% interest, compounded quarterly, for 1 year.
What is $406.04. I = PRT 10,000*.04*.25=100 10,100*.04*.25=101 10,201*.04*.25=102.01 10,303.01*.04*.25=103.0301 103.0301+10303.01=10406.04-10000=406.04
300
After a 15% raise, Scott Walker now earns $27,600. What was his salary before the raise? (Ch. 6)
What is $24,000. B=P/R B=27600/1.15=24,000
300
Sound Blaster Recording Studio purchased a new console for $28,600. A down payment of $5,000 was made and the balance financed with monthly payments of $708 for 48 months. What is the finance charge on the loan? (ch 13)
What is $10,384. Amount financed = 28,600-5,000=23,600 Total payments = 708*48 = 33984 Finance charge = 33984-23600=10384
300
Convert to the decimal equivalent (round to hundredths if necessary): 24 and 1/8.
What is 24.13.
400
Heather's revolving credit account has an annual percentage rate of 16%. The previous month's balance was $345.40. During the current month, Heather's purchases and cash advances amounted to $215.39 and her payments and credits totaled $125. What is the monthly periodic rate? (ch 13)
What is 1.33%. 16%/12 = 1.33%
400
Suppose you wish to have $1,000,000 in 5 years. How much must you invest at 6% interest compounded semiannually to achieve this goal? (use table in ch 11)
What is $744,090 3%, 10 periods PV = .74409*1,000,000
400
Sound design has an invoice price of 53,301.40. The terms of sale are 3/15, n/30. What is the cash discount if the bill is paid on the 10th day? (Ch. 7)
What is $1,599.04
400
Diamond Savings and Loan is paying 6% interest compounded monthly. How much must be deposited now to withdraw an annuity of $400 at the end of each month for 2 years? (Use table from Ch 12)
What is $9,025.15. R= 1/2% P=24 F=22.56287
400
Using Table 14-1 calculate the monthly payment. Amount Financed=$96,800 with an interest rate of 7.75% for 30 years. What is the monthly payment? (ch 14)
What is $694.06. Number of 1,000s being financed = 96.8 Table factor = 7.17
500
You receive an application for a mortgage with a monthly PITI of $1,259. Other financial obligations total $654.50 per month. He earns a gross income of $4,890 per month. What is his housing expense ratio?
What is 25.75% Housing expense ratio= 1259/4890
500
Maybe page 259. #14. Epicure Market prepares fresh gourmet entrees each day. On Wednesday, 80 baked chicken dinners were made at a cost of $3.50 each. A 10% spoilage rate is anticipated. At what price should the dinners be sold to achieve a 60% markup based on selling price?
What is $9.72. Total cost = 80 dinners @3.50 = 280 Expected SP = C/100%-%Msp = 280/(100%-60%)=700 SP perishables = exp SP/ (Total quantity-spoilage) = 700/(80-2)=9.72
500
If assets = $15,909,000 and liabilities = $6,339,100, how much is owner's equity? (ch 15)
What is $9,569,900.
500
Net Sales = $334,500 Cost of goods sold = $132,300 Operating Expenses = 108,000 What is the gross margin? What is the net profit? (Ch 15)
What is Gross Margin = $202,200 and Net Profit = 94,200.
500
Bubbles Bath Boutique had net sales of $245,300 for the year. The beginning inventory at retail was $62,600, and the ending inventory at retail was $54,200. What was the average inventory at retail? (ch 16)
What is $58,400. Average inventory = (62600+54200)/2