Ratios and Proportions
How Well Do You Rate?
Better Buy
Scale Drawings
Similar Shapes
100

Do these ratios form a proportion? Why or why not? 4/12 and 3/9

Yes because they both simplify to 1/3, or because 4 x 9 = 36 and 12 x 3 = 36

100
A 4.5 ounce bag of chips costs $1.35. What is the cost of the chips per ounce?
$0.30 per ounce
100
Robert earns $25 per hour at work, and he works 8 hours a day. Lydia earns $225 per day at work. Who earns more?
Lydia earns more (Robert earns $200 per day)
100
A map has a scale of 1 inch = 150 miles. If a road actually measures 900 miles, how long will it be on the map?
6 inches
100
A picture frame is 12 in by 8 in. A similar, larger frame has a length of 18 in. What is its width?
12 in
200

Find the missing number in the proportion. 10/3 = x/5

16 2/3 or 16.6 (with a line over the last 6 to show that it repeats :) )

200

Jacob travels 198 miles in 5.5 hours. What is his unit rate in miles per hour?

36 mph

200
A 16 ounce container of shampoo costs $3.79. A 12 ounce container of shampoo costs $3.15. Which one is the better buy? Show your work.
$0.24 per ounce compared to $0.26 per ounce. The 16 ounce container of shampoo is the better buy.
200
Xbox Kinect uses video game technology to shrink the size of a person in order to fit into the television screen. If a person that is 70” shows up as 20” on the TV screen, what is the scale factor from real life to the TV size?
1/3.5 or 2/7
200
Sam wants to enlarge a triangle with sides 3, 6, and 6. If the shortest side of the enlarged triangle is 11, what is the length of the other two sides?
22
300
At the middle school dance, the ratio of girls attending to boys attending was 5 to 4. There were 250 girls attending the dance. How many boys were there? Set up a proportion and solve.
200 boys
300
An average family of 4 creates about 17.6 pounds of garbage every day. About how many pounds does one person create in a day?
4.4 pounds
300

3 pounds of red delicious apples cost $3.59. 5 pounds of empire apples cost $5.79. Which is the better buy? Show your work.

The red delicious apples cost $1.20 per pound. The empire apples cost $1.16 per pound. The empire apples are the better buy.

300

The distance between Chicago and Milwaukee is 90 miles. What is the distance between the two towns on a map whose scale is 1(1/5)in:20miles?

5.4 inches

300
A tree 24 feet tall casts a shadow 12 feet long. Brad is 6 feet tall. How long is Brad's shadow?
3 ft
400

The cost of 3 candles is $10.62. What is the cost of 5 candles?

$17.70 (unit rate is $3.54)

400

2 2/3 yards of ribbon cost $4.00. How much would 5 feet cost?

$2.50

400

2 2/3 yards of fabric cost $3.18. Five feet of fabric costs $2.25. Which is the better buy? Show your work.

$0.40 per foot compared to $0.45 per foot. 2 2/3 yards of fabric is the better buy.

400
Christopher drew a scale drawing of a house. The garage, which is 12 meters long in real life, is 2 centimeters long in the drawing. What is the scale factor of the drawing?
1:600
400
Triangles IJK and TUV are similar. The length of the sides of IJK are 40, 50, and 24. The length of the longest side of TUV is 400, what is the length of its shortest side?
192
500

Sara, Lily, and Marla sold boxes of girl scout cookies in a ratio of 3:4:1. If they sold 72 boxes all together, how many boxes did Lily sell?

36 boxes

500

A bread recipe calls for 4 eggs for every 1 (1/2) pounds of flour you use. If you had 12 pounds of flour, how many eggs would you need to make all the bread that you could?

32 eggs

500

Six Flags is offering a package deal of 5 entrance passes for $130. If 1 entrance pass normally costs $30, how much will you save by taking advantage of this bargain?

$20 ($4 per pass)

500

On a blueprint for a house, the scale is 1in:3.5ft. If the dimensions of the room are 14 ft by 10.5 ft, what are the dimensions of the room in the blueprint?

4in by 3in

500


x = 8