Do these ratios form a proportion? Why or why not? 4/12 and 3/9
Yes because they both simplify to 1/3, or because 4 x 9 = 36 and 12 x 3 = 36
Find the missing number in the proportion. 10/3 = x/5
16 2/3 or 16.6 (with a line over the last 6 to show that it repeats :) )
Jacob travels 198 miles in 5.5 hours. What is his unit rate in miles per hour?
36 mph
3 pounds of red delicious apples cost $3.59. 5 pounds of empire apples cost $5.79. Which is the better buy? Show your work.
The red delicious apples cost $1.20 per pound. The empire apples cost $1.16 per pound. The empire apples are the better buy.
The distance between Chicago and Milwaukee is 90 miles. What is the distance between the two towns on a map whose scale is 1(1/5)in:20miles?
5.4 inches
The cost of 3 candles is $10.62. What is the cost of 5 candles?
$17.70 (unit rate is $3.54)
2 2/3 yards of ribbon cost $4.00. How much would 5 feet cost?
$2.50
2 2/3 yards of fabric cost $3.18. Five feet of fabric costs $2.25. Which is the better buy? Show your work.
$0.40 per foot compared to $0.45 per foot. 2 2/3 yards of fabric is the better buy.
Sara, Lily, and Marla sold boxes of girl scout cookies in a ratio of 3:4:1. If they sold 72 boxes all together, how many boxes did Lily sell?
36 boxes
A bread recipe calls for 4 eggs for every 1 (1/2) pounds of flour you use. If you had 12 pounds of flour, how many eggs would you need to make all the bread that you could?
32 eggs
Six Flags is offering a package deal of 5 entrance passes for $130. If 1 entrance pass normally costs $30, how much will you save by taking advantage of this bargain?
$20 ($4 per pass)
On a blueprint for a house, the scale is 1in:3.5ft. If the dimensions of the room are 14 ft by 10.5 ft, what are the dimensions of the room in the blueprint?
4in by 3in
x = 8