What is a ratio?
A comparison of two quantities
What is a variable?
A symbol (like x) that represents an unknown number.
Convert 1/2 into a decimal.
0.5
What is the area formula for a rectangle.
A= BH
What is the first step when reading a word problem?
Identify what the question is asking.
Write the ratio for 3 apples to 5 oranges.
3:5
Simplify. 3x+4x
7x
20
12 inches squared
How do you organize your work when solving multi-step problem?
Show steps clearly and label units.
A recipe uses 2 cups of sugar for every 3 cups of flour. How much sugar for 6 cups of flour?
4 cups of sugar
Sove: x+5=12
x= 7
Add:1/3 + 1/6
1/2
A triangle has a base of 6 and height of 4. Find the area.
12 square units
A student buys 3 notebooks for $1.75 each and a binder for $4.50. What is the total?
$9.75
What is a unit rate?
A rate with 1 as the denominator
Write an equation: " Seven more than a number is 20"
5/8 -1/4
3/8
What is the sum of the angles in a triangle?
180 degrees
You run 2/3 mile each day for 6 days. How far total?
4 miles.
Solve. If 4 pencils cost $2, how much do 10 pencils cost?
$5
Solve: 2(3x-1) =10
x=2
Convert 0.75 to a fraction.
3/4
Find the area of a rhombus with the diagonals of 5 and 4 inches.
10 inches squared
Describe how to explain your reasoning in a written math response.
Use math vocabulary, show steps, and explain why the solution makes sense.