Calculator Skills
Calculation
Rates/Unit Rates
Making Change up to $5.00
Making Change up to $20
100
This sign on the calculator represents that you are putting items together.
What is the addition sign?
100
Evaluate 12847- 4589.
What is 8,258.
100

Nancy can travel a distance of 3.2 miles in  8 minutes.  What is her constant of proportionality?  

What is .4 miles per minute

100
Mrs. Black purchased a pencil for $2.87. She paid with a $5.00 dollar bill. How much change did Mrs. Black get?
What is $2.13.
100
Bob bought three dresses for his sister, each costing $5.96. If he paid with a twenty dollar, how much change would he get back?
What is $2.12.
200
This sign on the calculator means total.
What is the equal sign?
200
Evaluate 9,348/448
What is 20.87
200

What is a unit rate?

Amount for each one of something


200
Mr.Reynolds bought a chocolate bar for $1.13. He gave the cashier $3.00. How much money did he get back?
What is $1.87.
200
Sarah bought 3 muffins, each $1.50, 1 donut, each 75 cents, and 2 coffee rolls each $1.25. If she gave a twenty dollar bill, how much change will she get back?
What is $12.25.
300
This sign is used to separate numbers.
What is the decimal point?
300
Evaluate 39 times 56.
What is 2,184.
300

$37.29 for 2 pairs of jeans.  What is the unit rate?

What is $18.65

300
Mrs.Simpson bough hot chocolate for $2.61. She gave the clerk $4.00. How much change did she receive?
What is $1.39.
300
Frank bought 1 t-shirt, 1 hoodie, and 3 jackets at the clothing store. The T-shirt cost $4.20, the hoodie cost $4.30 and the jackets were each $2.40. If he paid with a twenty dollar bill, how much change should he get back?
What is $4.30.
400
This sign is used to split up numbers by dividing them into pieces/parts.
What is the division sign?
400
Evaluate 156 times 3 minus 35.
What is 433.
400
Grapes cost $5.89 for 2 pounds.  What is the cost per pound?

What is $2.95

400
Mr.Kidd paid $1.83 for a dog treat. He gave the cashier $4.00. How much change did he get back?
What is $2.17.
400
Ned bought 1 board game, 1 action figure and 2 toy cars at the toy store. The board game cost $3.75, the action figure cost $3.30 and the toy cars were each $3.60. If he paid with a twenty dollar bill, how much change should he get back?
What is $5.75?
500
This sign is used to clear your screen.
What is the ON/C/CE sign.
500
Evaluate (358-187) + 890.
What is 1,058.
500

Tickets to the carnival cost $40.45 for 5 people.  What is the price per person?

What is $l8.09

500
Mrs.Big gave the cashier $5.00 for a yo-yo that cost $2.93. What change did she get back?
What is $2.07.
500
Nancy bought 1 ornament, 2 candy canes and 2 boxes at the Christmas Store. The ornament cost $2.20, the candy canes cost $3.85 a piece and the boxes were each $3.15. If she paid with a twenty dollar bill, how much should she get back?
What is $3.80?