Calculator Skills
Nancy can travel a distance of 3.2 miles in 8 minutes. What is her constant of proportionality?
What is .4 miles per minute
What is a unit rate?
Amount for each one of something
$37.29 for 2 pairs of jeans. What is the unit rate?
What is $18.65
What is $2.95
Tickets to the carnival cost $40.45 for 5 people. What is the price per person?
What is $l8.09