Ratios
Unit Rates
Conversions
Proportional or Nonproportional?
100

Write as a fraction in simplest form: 9 out of 15 pets

3/5

100

What is the unit rate: $120 for 5 days of work

$24 per day

100

4 Liters = ? Quarts

4.228 qt

100

Proportional or non-proportional?  

Cans of concentrate: 1 2 3 4 Cans of water: 4 8 12 16

Proportional 1/4

200

Write as a fraction in simplest form:  20 wins out of 36 games

5/9

200

What is the unit rate to the nearest tenth:  275 miles on 14 gallons

19.6 miles per gallon

200

40 centimeters = ? inches (to the nearest hundredth)

15.75 inches
200

Proportional or non-proportional?

Junk emails: 10 20 30 40 Total emails: 15 30 45 60

Proportional 2/3

300

Write as a fraction in simplest form:  4 players to 52 cards

1/13

300

What is the unit rate to the nearest tent:  338 points in 16 games

21.1 points per game

300

5 miles = ? meters

8,045 meters

300

Proportional or non-proportional?

Colored squares: 1 2 3 4 Total squares: 8 15 30 42

Nonproportional

400

On a full size piano, there are 36 black keys and 52 white keys. Write the ratio of black keys in simplest form.

9/22

400

Aisha drove 170 miles in 2.5 hours. At the same rate, how far will she drive in 4 hours?

A farmer's market sells ears of sweet corn, 8 ears for $3.50. At this same rate, how much would it cost to buy 28 ears of sweet corn?

272 miles

400

24 yards/minute = ? centimeters/hour

131,616 cm/hr

400

Proportional or non-proportional?

Jars: 3 9 12 15 Jelly beans: 18 36 54 72

Nonproportional

500

In a restaurant, there are 72 booths and 36 regular tables. Express the ratio of booths to the total number of tables as a fraction in simplest form.

2/3

500

A farmer's market sells ears of sweet corn, 8 ears for $3.50. At this same rate, how much would it cost to buy 28 ears of sweet corn?


$12.25

500

8 fluid ounces/minute = ? Liters per second (to the nearest thousandths)

0.004 L/sec

500

Admission to an amusement park is $4 plus $1.50 per ride. How much will it cost if you ride: -2 rides? -4 rides? And is this proportional?

2 rides: $7 

4 rides: $10 

Nonproportional